Nieważność umowy kredytu indeksowanego do waluty obcej z abuzywnymi klauzulami przeliczeniowymi oraz niedopuszczalność zarzutu zatrzymania w przypadku możliwości potrącenia - Wyrok SN z dnia 22 stycznia 2025 r., sygn. II CSKP 208/24
Wyeliminowanie z umowy kredytu indeksowanego do waluty obcej abuzywnych klauzul dotyczących ustalania kursów walut skutkuje nieważnością całej umowy, a niedopuszczalne jest zastępowanie tych klauzul innymi postanowieniami w celu utrzymania umowy w mocy. Prawo zatrzymania (art. 496 k.c.) nie przysługuje stronie, która może potrącić swoją wierzytelność z wierzytelności drugiej strony.
Sąd Najwyższy w Izbie Cywilnej w składzie:
Pierwszy Prezes SN Małgorzata Manowska (przewodniczący, sprawozdawca)
SSN Jacek Grela
SSN Kamil Zaradkiewicz
po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym 22 stycznia 2025 r. w Warszawie skargi kasacyjnej R. w W. od wyroku Sądu Okręgowego w Poznaniu z 28 października 2022 r., II Ca 449/22, w sprawie z powództwa D.J. przeciwko R. w W. o zapłatę,
1. oddala skargę kasacyjną,
Uzasadnienie
W sprawie z powództwa D.J. przeciwko R. spółce akcyjnej Sąd Rejonowy Poznań - Grunwald i Jeżyce w Poznaniu wyrokiem z 10 grudnia 2021 r. zasądził od pozwanego na rzecz powódki 19 479, 31 zł wraz z ustawowymi odsetkami za opóźnienie od 6 października 2020 r. do dnia zapłaty oraz 11 928,46 CHF wraz z odsetkami ustawowymi za opóźnienie od 6 października 2020 r. do dnia zapłaty. W pozostałym zakresie powództwo zostało oddalone.
Z ustaleń Sądu pierwszej instancji wynika, że D.J. zawarła 26 września 2008 r. z poprzednikiem prawnym pozwanego – P. S.A. umowę o kredyt hipoteczny, na podstawie której bank zobowiązał się oddać do dyspozycji kredytobiorcy kwotę 192 406,90 zł. Kredyt był indeksowany do waluty obcej (CHF). Zgodnie z § 7 ust. 4 Regulaminu kredytu hipotecznego stanowiącego załącznik do umowy zawartej pomiędzy stronami, w przypadku kredytów indeksowanych do waluty obcej wypłata kredytu następuje w złotych polskich według kursu nie niższego niż kurs kupna zgodnie z Tabelą obowiązującą w momencie wypłaty środków z kredytu. Zgodnie z § 9 ust. 2 Regulaminu 1) raty kredytu podlegającego spłacie wyrażone są w walucie obcej i w dniu wymagalności raty kredytowej pobierane są z rachunku bankowego kredytobiorcy prowadzonego w złotych według kursu sprzedaży zgodnie z Tabelą obowiązującą w banku na koniec dnia roboczego poprzedzającego dzień wymagalności raty spłaty kredytu. 2) jeśli dzień wymagalności raty kredytu przypada na dzień wolny od pracy, stosuje się kurs sprzedaży zgodnie z Tabelą obowiązującą w banku na koniec ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień wymagalności raty spłaty kredytu. Od dnia 19 maja 2014 r. zmieniono Regulamin kredytu hipotecznego w ten sposób, że w przypadku kredytów indeksowanych do waluty obcej 1) raty kredytu podlegającego spłacie wyrażone są w walucie obcej i w dniu wymagalności raty kredytowej pobierane są z rachunku bankowego kredytobiorcy prowadzonego w złotych według kursu sprzedaży zgodnie z Tabelą obowiązującą w banku w dniu wymagalności raty spłaty kredytu. 2) jeśli dzień wymagalności raty kredytu przypada na dzień wolny od pracy, stosuje się kurs sprzedaży, zgodnie z Tabelą obowiązującą w banku na koniec ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień wymagalności raty spłaty kredytu.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
