Interpretacja indywidualna z dnia 20 lutego 2025 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP2-1.4010.669.2024.1.JF
Możliwość zastosowania zasady look-through (czyli oceny konsekwencji podatkowych w odniesieniu do podmiotu będącego rzeczywistym właścicielem, a nie podmiotu pośredniczącego) na potrzeby rozliczenia podatku u źródła.
Istota problemu
Głównym problemem prawnym jest ustalenie, czy wnioskodawca ma obowiązek weryfikacji statusu rzeczywistego właściciela dywidend przy wypłatach na rzecz spółki B., oraz czy może stosować zasadę look-through w kontekście określania skutków podatkowych z uwzględnieniem rzeczywistych właścicieli dywidend. Problem dotyczy również możliwości zastosowania preferencyjnych stawek umów o unikaniu podwójnego opodatkowania na podstawie rezydencji podatkowej rzeczywistych właścicieli dywidend (E, F, H).
Rozstrzygnięcie
Organ podatkowy uznał, że wnioskodawca ma obowiązek weryfikacji statusu rzeczywistego właściciela dywidend przy ich wypłatach na rzecz B., zgodnie z art. 22 ust. 4-6 CIT, aby uniknąć oszustw i nadużyć. Organ wykluczył możliwość zastosowania zasady look-through, uznając, że podatnikiem przy wypłacie dywidend do B. jest B. jako odbiorca dywidend, a nie rzeczywiści właściciele (E, F, H). Zatem nie można stosować preferencyjnych stawek z umów o unikaniu podwójnego opodatkowania do rzeczywistych właścicieli, ponieważ B. jest uznawane za podatnika. Organ podkreślił, że przepisy o unikaniu podwójnego opodatkowania mają zastosowanie jedynie do podmiotów będących podatnikami wobec otrzymywanych dochodów.
Interpretacja indywidualna - stanowisko nieprawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych w zakresie ustalenia czy:
- Wnioskodawca nie ma obowiązku weryfikacji statusu rzeczywistego właściciela odbiorcy dywidendy dokonując wypłaty dywidendy na rzecz B. i stosując przepisy art. 22 ust. 4-6 CITu, jeżeli wypłata dywidendy nie jest przejawem praktyk stanowiących oszustwo lub nadużycie - jest nieprawidłowe,
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
