Interpretacja indywidualna z dnia 24 lutego 2025 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP1-2.4012.677.2024.1.JO
Posiadanie stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium Polski oraz brak obowiązku rozliczenia podatku należnego z tytułu świadczenia Usług technicznych oraz naprawy towarów.
Interpretacja indywidualna – stanowisko nieprawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego orazzdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest nieprawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
11 grudnia 2024 r. wpłynął za pośrednictwem ePUAP Państwa wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy posiadania stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium Polski oraz braku obowiązku rozliczenia podatku należnego z tytułu świadczenia Usług technicznych oraz naprawy towarów.
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego
A. GMBH (dalej: „Spółka” lub „Wnioskodawca”), zarejestrowana w Polsce jako czynny podatnik VAT, prowadzi działalność gospodarczą w zakresie dystrybucji pomp przemysłowych oraz części zamiennych do nich (dalej: „towary” lub „produkty”).
Pompa przemysłowa jest urządzeniem zwiększającym ciśnienie w procesach przemysłowych. Pompy są integralną częścią linii przemysłowej (zespołu urządzeń, maszyn i systemów wykorzystywanych w przemyśle do przetwarzania surowców lub półproduktów w celu wytworzenia produktów końcowych).
Pompy przemysłowe po nabyciu przez klienta wymagają instalacji/montażu. Pompa, w zależności od jej przeznaczenia oraz potrzeb klienta, może zostać zamontowana poza budynkiem (poza nieruchomością) lub wewnątrz budynku.
Pompy są montowane na metalowej ramie (przymocowanej do podłoża) lub bezpośrednio na podłożu (fundamencie) za pomocą śrub i nakrętek. Pompa może zostać zdemontowana od podłoża poprzez odkręcenie śrub, co powoduje, że istnieje możliwość zdemontowania jej bez zniszczenia budynku (nieruchomości), w której jest ona montowana, przy czym proces demontażu może być skomplikowany. Zazwyczaj, demontaż lub przeniesienie pompy przemysłowej nie jest łatwe, ponieważ pompy są zintegrowane z systemem przemysłowym, co wymaga usunięcia śrub fundamentowych, kabli elektrycznych, rur, itp. Sama pompa nie ulega zniszczeniu czy też modyfikacji po jej demontażu, w efekcie czego, po demontażu może ona zostać przeniesiona i zamontowana w innym miejscu (np. w innej fabryce).
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
