21.02.2025 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 21 lutego 2025 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP2-2.4010.661.2024.2.AP

Utrata prawa do opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek na skutek przejęcia zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Interpretacja indywidualna – stanowisko w części nieprawidłowe i w części prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych, w zakresie przyjęcia, że:

  • w związku z planowanym podziałem przez wydzielenie zgodnie z art. 28l ust. 1 pkt 4 lit. c tiret drugie ustawy o CIT, Spółka Przejmująca powinna dokonać rozliczeń i ustaleń o których mowa w art. 7aa ww. ustawy, aby zachować prawo do opodatkowania ryczałtem – jest nieprawidłowe;
  • w związku z planowanym podziałem przez wydzielenie po stronie Spółki Przejmującej nie powstanie obowiązek zapłaty ryczałtu lub jakiegokolwiek innego podatku – jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

5 grudnia 2024 r. wpłynął Państwa wniosek z 4 grudnia 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej w zakresie braku utraty prawa do opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek na skutek przejęcia zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Uzupełnili go Państwo pismem z 5 lutego 2025 r. (wpływ 5 lutego 2025 r. ) – w odpowiedzi na wezwanie.

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

A. sp. z o.o. („Wnioskodawca”) jest polskim rezydentem podatkowym, posiadającym miejsce zarządu w Polsce. Spółka jest aktualnie opodatkowana w modelu ryczałtu od dochodów spółek na zasadach określonych w rozdziale 6b ustawy o CIT („Ryczałt”).

Aktualnie planowane jest dokonanie reorganizacji w grupie podmiotów powiązanych, do której należy Wnioskodawca. W związku z tym zostanie przeprowadzony podział przez wydzielenie w trybie art. 529 § 1 pkt 4 ustawy z dnia 15 września 2000 r. – Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2022 r. poz. 1467 z późn. zm., dalej „ksh”.) polegający na przeniesieniu części majątku polskiej spółki kapitałowej („Spółka dzielona”), stanowiącej zorganizowaną część przedsiębiorstwa („ZCP”) służącą realizacji części działalności w zakresie Pionu Rybołówstwa na Wnioskodawcę – jako spółkę przejmującą.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne