Interpretacja indywidualna z dnia 20 lutego 2025 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-2.4010.688.2024.1.ANK
Ustalenie, czy Spółka ma prawo zastosować zasadę look-through w odniesieniu do podmiotów będących rzeczywistymi właścicielami wypłacanych dywidend a w konsekwencji możliwości zastosowania właściwej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania i nie pobrania podatku u źródła.
Istota problemu
Główny problem prawny dotyczył kwestii obowiązku weryfikacji statusu rzeczywistego właściciela dywidend przez spółkę wypłacającą dywidendy zagranicznemu podmiotowi oraz stosowania zasady "look-through" w rozliczeniach podatku u źródła podatku dochodowego od osób prawnych. Wnioskodawca Sp. z o.o. musiał ustalić, czy zastosowanie koncepcji "look-through" byłoby właściwe, gdy rzeczywisty właściciel nie był bezpośrednio stroną transakcji dywidendowej.
Rozstrzygnięcie
Organ podatkowy uznał stanowisko wnioskodawcy za nieprawidłowe, wskazując, że weryfikacja statusu rzeczywistego właściciela jest konieczna w celu wykluczenia nadużyć podatkowych przy stosowaniu zwolnień przewidzianych w art. 22 ust. 4-6 CIT. Organy dodatkowo wskazały, że podatnikiem jest bezpośredni odbiorca dywidendy, a rzeczywisty właściciel musi być również podatnikiem, by korzystać z preferencji podatkowych wynikających z umów o unikaniu podwójnego opodatkowania. Ostatecznie, nie dopuszczono przyjęcia zasady "look-through" w tej konkretnej sytuacji, gdyż uznanie za podatnika wymaga otrzymania przychodów bezpośrednio przez rozliczany podmiot.
Interpretacja indywidualna – stanowisko nieprawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych w zakresie ustalenia czy:
- Wnioskodawca nie ma obowiązku weryfikacji statusu rzeczywistego właściciela odbiorcy dywidendy dokonując wypłaty dywidendy na rzecz A i stosując przepisy art. 22 ust. 4-6 CITu, jeżeli wypłata dywidendy nie jest przejawem praktyk stanowiących oszustwo lub nadużycie – jest nieprawidłowe,
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
