18.02.2025 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 18 lutego 2025 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-3.4014.642.2024.2.AD

Zawarcie umowy systemu cash poolingu i/lub czynności wykonywane (realizowane) w ramach systemu nie będą podlegać opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od czynności cywilnoprawnych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

20 grudnia 2024 r. wpłynął Państwa wniosek z 15 grudnia 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej. Wniosek dotyczy podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych zawarcia umowy cash poolingu. Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – w pismach z 31 stycznia 2025 r. (wpływ 31 stycznia i 1 lutego 2025 r.). Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

(…) Sp. z o.o. z siedzibą na terytorium Polski (dalej jako: „Spółka”, „PPL”), na podstawie art. 3 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, podlega nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce. Spółka jest również zarejestrowanym w Polsce czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług.

Spółka należy do (...) grupy podmiotów powiązanych działających w sektorze motoryzacji (dalej jako: „Grupa”).

W Grupie został wprowadzony system zarządzania płynnością finansową typu cash pooling (dalej jako: „Struktura” lub „Struktura Cash pool” lub „Cash pooling”), którego Spółka będzie uczestnikiem. Oprócz Spółki z Cash poolingu będą korzystać inne spółki wchodzące w skład Grupy (dalej jako: „Uczestnicy”). Przystąpienie przez Spółkę oraz pozostałych Uczestników do Struktury ma na celu zapewnienie optymalnego korzystania ze środków finansowych w ramach Grupy i tym samym umocnienia konkurencyjności Grupy na rynku.

16 stycznia 2023 r. zawarta została umowa pomiędzy (…) (dalej jako: „Bank”) a (…) (dalej także jako: „PIF” lub „Cash Pool Leader”) dotycząca świadczenia usług zarządzania płynnością finansową, znanych jako db-CashSweep. Celem tej umowy jest umożliwienie efektywnego zarządzania środkami finansowymi poprzez ich transfer pomiędzy różnymi rachunkami, co pozwala na optymalizację sald oraz poprawę płynności finansowej całej grupy kapitałowej. Dokument przewiduje możliwość przystąpienia nowych uczestników do systemu db-CashSweep, co stanowi ważny element zarządzania finansami w międzynarodowej grupie kapitałowej. W całej Grupie obsługiwanych jest 14 walut z ponad (...) uczestnikami. Spółka wyraziła wolę dołączenia do istniejącej umowy db-CashSweep oraz zaakceptowała wszystkie warunki określone w pierwotnym porozumieniu. Uczestnikami db-CashSweep są na chwilę obecną różne spółki z Grupy. Podmioty te mają siedziby poza granicami Polski. Rozszerzenie to umożliwia jeszcze lepsze zarządzanie przepływami finansowymi oraz bardziej efektywne wykorzystanie środków w ramach całej struktury organizacyjnej.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne