Logo Platforma Księgowych i Kadrowych
    Pokaż wyniki dla:
    Pokaż wyniki dla:
    uźytkownik Zaloguj się koszyk Kup dostęp
    • Twój panel
    • Tematyka
      • Podatki (606716)
      • Kadry i płace (26075)
      • Obrót gospodarczy (88754)
      • Rachunkowość firm (3835)
      • Ubezpieczenia (35850)
    • Aktualności
    • Kalkulatory
    • Porady i artykuły
    • Tematy na czasie
      • ZMIANY 2026
      • KSeF 2026
      • ZMIANY 2025
      • SYGNALIŚCI
    • Czasopisma
    • Akty prawne
    • Interpretacje
    • Orzeczenia
    • Formularze
    • Wskaźniki i stawki
    • Narzędzia i programy
      • Kursy walut
      • PKD
      • PKWiU 2015
      • KŚT ze stawkami amortyzacji
    • Terminarz
    • Wideoporady
    30.10.2024

    Wyrok NSA z dnia 30 października 2024 r., sygn. II OSK 99/24

    Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Jacek Chlebny (spr.) Sędziowie sędzia NSA Robert Sawuła sędzia del. WSA Grzegorz Rząsa po rozpoznaniu w dniu 30 października 2024 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej V. L. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 27 czerwca 2023 r. sygn. akt VII SA/Wa 297/23 w sprawie ze skargi V. L. na decyzję Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 30 listopada 2022 r. znak DOiR-I-6251-100/2022/DC w przedmiocie uznania za obywatela polskiego 1. oddala skargę kasacyjną; 2. prostuje oczywistą omyłkę pisarską w wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 27 czerwca 2023 r. sygn. akt VII SA/Wa 297/23 w ten sposób, że w sentencji wyroku w miejsce słów "na postanowienie" wpisuje słowa "na decyzję".

    Uzasadnienie

    Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z 27 czerwca 2023 r., sygn. akt VII SA/Wa 297/23, oddalił skargę V.L. na decyzję Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 30 listopada 2022 r. w przedmiocie uznania za obywatela polskiego.

    Wyrok został wydany w następującym stanie faktycznym i prawnym sprawy.

    Wnioskiem z 10 marca 2022 r. rodzice małoletniej V.L. (dalej: cudzoziemka lub małoletnia), urodzonej [...] – V. i D.L. – obywatele [...], zwrócili się do Wojewody Małopolskiego o uznanie ich córki za obywatela polskiego na podstawie art. 30 ust. 1 pkt 7 ustawy z dnia 2 kwietnia 2009 r. o obywatelstwie polskim (Dz.U. z 2022 r., poz. 465; dalej: ustawa o obywatelstwie polskim), powołując się na nieprzerwany co najmniej roczny pobyt małoletniej na terytorium Polski na podstawie zezwolenia na pobyt stały, które uzyskała w związku z polskim pochodzeniem.

    Wojewoda Małopolski (dalej: Wojewoda lub organ pierwszej instancji) decyzją z 9 września 2022 r. odmówił uznania cudzoziemki za obywatelkę polską, albowiem w rozpoznawanej sprawie nie dołączono dokumentu potwierdzającego znajomość języka polskiego na poziomie biegłości językowej co najmniej B1. W świetle powyższego organ pierwszej instancji stwierdził, że małoletnia nie spełniła wymogu określonego w art. 30 ust. 2 ustawy o obywatelstwie polskim.

    ikona kłódki
    Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

    Już dziś zamów dostęp
    do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

    • Codzienne aktualności prawne
    • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
    • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
    • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
    Masz już konto? Zaloguj się
    Kup dostęp
    ikona kłódki
    Funkcjonalności dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

    Już dziś zamów dostęp
    do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

    • Codzienne aktualności prawne
    • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
    • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
    • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
    Masz już konto? Zaloguj się
    Kup dostęp
    • INFOR.PL
    • INFORLEX
    • GAZETA PRAWNA
    • INFORORGANIZER
    • SKLEP
    Copyright © 2025 INFOR PL S.A.