Logo Platforma Księgowych i Kadrowych
    Pokaż wyniki dla:
    Pokaż wyniki dla:
    uźytkownik Zaloguj się koszyk Kup dostęp
    • Twój panel
    • Tematyka
      • Podatki (606704)
      • Kadry i płace (26074)
      • Obrót gospodarczy (88725)
      • Rachunkowość firm (3835)
      • Ubezpieczenia (35837)
    • Aktualności
    • Kalkulatory
    • Porady i artykuły
    • Tematy na czasie
      • ZMIANY 2026
      • KSeF 2026
      • ZMIANY 2025
      • SYGNALIŚCI
    • Czasopisma
    • Akty prawne
    • Interpretacje
    • Orzeczenia
    • Formularze
    • Wskaźniki i stawki
    • Narzędzia i programy
      • Kursy walut
      • PKD
      • PKWiU 2015
      • KŚT ze stawkami amortyzacji
    • Terminarz
    • Wideoporady
    23.01.2025

    Postanowienie SN z dnia 23 stycznia 2025 r., sygn. III USK 388/23

    Sąd Najwyższy w składzie:

    SSN Zbigniew Korzeniowski

    w sprawie z odwołania S. S.
    ‎od decyzji Dyrektora Zakładu Emerytalno - Rentowego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji
    ‎o wysokość renty inwalidzkiej,
    ‎na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w dniu 23 stycznia 2025 r.,
    ‎na skutek skargi kasacyjnej odwołującego się od wyroku Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu
    ‎z dnia 23 marca 2023 r., sygn. akt III AUa 2164/21,

    odmawia przyjęcia skargi kasacyjnej do rozpoznania.

    m.d.

    UZASADNIENIE

    Sąd Apelacyjny we Wrocławiu wyrokiem z 23 marca 2023 r. oddalił apelację S. S. od wyroku Sądu Okręgowego we Wrocławiu z 6 października 2021 r., który oddalił jego odwołanie od decyzji pozwanego Dyrektora Zakładu Emerytalno-Rentowego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w Warszawie z 10 sierpnia 2017 r., ustalającej od 1 października 2017 r. wysokość renty inwalidzkiej na podstawie art. 22a ustawy z 18 lutego 1994 r. o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji (...).

    Sąd Okręgowy decyzję pozwanego uznał za prawidłową. S. S. ur. […]. był funkcjonariuszem Służby Bezpieczeństwa od 16 października 1976 r. do 31 lipca 1990 r. Nie przeszedł pozytywnie weryfikacji i z tym dniem został zwolniony ze służby w organach SB. Instytut Pamięci Narodowej poinformował pozwanego, że S. S. od 16 października 1976 r. do 30 listopada 1989 r. pełnił służbę na rzecz totalitarnego państwa, o której mowa w art. 13b ustawy z 18 lutego 1994 r. o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji (...). Stanowiło to podstawę do ponownego ustalenia renty inwalidzkiej, ograniczonej do wysokości zgodnej z art. 22a ust. 2 tej ustawy.

    Sąd Apelacyjny w uzasadnieniu oddalenia apelacji wskazał, iż obowiązuje zasada domniemania zgodności ustawy z Konstytucją. Trybunał Konstytucyjny w wyroku z 16 czerwca 2021 r., P 10/20, stwierdził, że art. 22a ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy jest zgodny z art. 2 oraz z art. 67 ust. 1 w zw. z art. 31 ust. 3 Konstytucji RP. W ocenie Trybunału, ustawodawca, pozostając w zgodzie z systemem konstytucyjnych wartości, był uprawniony, pomimo znacznego upływu czasu od rozpoczęcia transformacji ustrojowej, do wprowadzenia kolejnej regulacji obniżającej – w racjonalnie miarkowany sposób – świadczenia rentowe za okres służby na rzecz totalitarnego państwa. Sąd Apelacyjny miał na uwadze uchwałę Sądu Najwyższego z 16 września 2020 r., w sprawie III UZP 1/20. Dla stosowania nowej regulacji nie jest wystarczające jedynie stwierdzenie formalnej przynależności czy pełnienia służby w wymienionych w art. 13b ustawy cywilnych i wojskowych instytucjach, czy formacjach, ale wymagana jest również ocena merytoryczna dotycząca przebiegu służby i pełnionych funkcji.

    ikona kłódki
    Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

    Już dziś zamów dostęp
    do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

    • Codzienne aktualności prawne
    • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
    • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
    • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
    Masz już konto? Zaloguj się
    Kup dostęp
    ikona kłódki
    Funkcjonalności dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

    Już dziś zamów dostęp
    do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

    • Codzienne aktualności prawne
    • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
    • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
    • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
    Masz już konto? Zaloguj się
    Kup dostęp
    • INFOR.PL
    • INFORLEX
    • GAZETA PRAWNA
    • INFORORGANIZER
    • SKLEP
    Copyright © 2025 INFOR PL S.A.