Interpretacja indywidualna z dnia 30 stycznia 2025 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP4-2.4012.846.2024.1.AA
Czynność nieodpłatnego przeniesienia prawa użytkowania wieczystego nieruchomości będzie czynnością podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług niekorzystającą ze zwolnienia od podatku. Podstawą opodatkowania będzie wartość towaru obowiązująca na moment dokonania przez Wnioskodawcę przekazania.
Interpretacja indywidualna - stanowisko prawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
31 października 2024 r. wpłynął Pana wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej w zakresie m.in. ustalenia, czy przeniesienie prawa użytkowania wieczystego nieruchomości do majątku prywatnego, podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Wnioskodawca prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą od 2007 roku. Głównym rodzajem działalności jest badanie rynku i opinii publicznej, działalność agentów specjalizujących się w sprzedaży pozostałych określonych towarów oraz pozostałe doradztwo w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej i zarządzania. Wnioskodawca obecnie nie zatrudnia pracowników. Wnioskodawca jest czynnym podatnikiem VAT oraz podatku dochodowego rozliczanego na zasadach ogólnych wg skali podatkowej. Wnioskodawca zawiesił wykonywanie działalności gospodarczej od 1 kwietnia 2024 r. na czas nieoznaczony.
Wnioskodawca ma zamiar zamknąć działalność gospodarczą i z tego powodu planuje przenieść do majątku osobistego składniki majątku wykorzystywanego do tej pory w działalności gospodarczej. Jednym ze składników majątku jest prawo wieczystego użytkowania nieruchomości.
Wnioskodawca, na mocy aktu notarialnego Repertorium A nr (…), 22 stycznia 2014 roku nabył, w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, prawo wieczystego użytkowania nieruchomości składającej się z działek ewidencyjnych: 1 o powierzchni 0,0199 ha; 2 o powierzchni 0,2997 ha oraz 3 o powierzchni 0,0460 ha objętej księgą wieczystą nr (…) obręb (…) (zwana dalej: prawem użytkowania wieczystego nieruchomości).
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
