Wyrok NSA z dnia 4 grudnia 2024 r., sygn. I GSK 1536/23
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Piotr Pietrasz Sędzia NSA Michał Kowalski (spr.) Sędzia NSA Krzysztof Sobieralski po rozpoznaniu w dniu 4 grudnia 2024 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej A Sp. z o.o. w L. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 8 sierpnia 2023 r. sygn. akt III SA/Gl 241/23 w sprawie ze skargi A Sp. z o.o. w L. na czynność Prezydenta Miasta Zabrze w przedmiocie wypłaty zaniżonej kwoty dotacji oświatowej oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach wyrokiem z dnia 8 sierpnia 2023 r., sygn. akt III SA/Gl 241/23 na podstawie art. 151 ustawy z 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (aktualnie: Dz. U. 2024 r., poz. 935 – dalej jako p.p.s.a.) oddalił skargę A Sp. z o.o. w L. na czynność Prezydenta Miasta Z. w przedmiocie wypłaty dotacji oświatowej w zaniżonej wysokości.
Sąd I instancji orzekał w następującym stanie faktycznym i prawnym sprawy.
Skarżąca wniosła skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach na czynność Prezydenta Miasta Z. w postaci ustalenia wysokości należnej dotacji oświatowej w 2023 r. przysługującej na słuchaczy Liceum Ogólnokształcącego dla Dorosłych Z. w Z.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach oddalając zaskarżonym wyrokiem skargę stwierdził, że organ prawidłowo dokonał w styczniu 2023 r. zaktualizowania stawki dotacji na ucznia liceum ogólnokształcącego dla dorosłych i ustalił, że do czasu aktualizacji kwoty dotacji, miesięczna kwota na ucznia liceum ogólnokształcącego dla dorosłych wynosi 2,72 zł. Zresztą również w skardze strona nie kwestionowała technicznej metody dokonanych obliczeń i jej wyniku, uznając że wyliczenia te są zgodne z rozporządzeniem wykonawczym. Zarzuciła natomiast organowi, że regulacje zawarte w przepisach rozporządzeniu są sprzeczne z przepisami ustawy o finansowaniu zadań oświatowych oraz z Konstytucją RP, dlatego też organ był zobowiązany do niestosowania tego aktu.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
