29.01.2025

Postanowienie NSA z dnia 29 stycznia 2025 r., sygn. III OZ 10/25

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Mirosław Wincenciak po rozpoznaniu w dniu 29 stycznia 2025 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej zażalenia Prokuratora Prokuratury Rejonowej Warszawa-Śródmieście w Warszawie na postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 17 października 2024 r. sygn. akt I SO/Wa 12/24 o wymierzeniu Prokuratorowi Prokuratury Rejonowej Warszawa-Śródmieście w Warszawie grzywny za nieprzekazanie skargi wraz z odpowiedzią na skargę oraz aktami sprawy postanawia oddalić zażalenie.

Uzasadnienie

M.H. (dalej w skrócie: "wnioskodawczyni" lub "skarżąca") pismem z dnia 8 sierpnia 2023 r., powołując się na art. 55 § 1 ustawy z 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t.j.: Dz. U. z 2024 r., poz. 935, dalej w skrócie: "p.p.s.a."), wniosła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie wniosek o wymierzenie Prokuratorowi Prokuratury Rejonowej Warszawa-Śródmieście w Warszawie (dalej w skrócie: "organ" lub "Prokurator") grzywny za nieprzekazanie Sądowi skargi wraz z aktami sprawy i odpowiedzią na skargę. Do wniosku załączyła datowaną na 20 czerwca 2023 r. "Skargę na bezczynność organu prowadzącego postępowanie" w sprawie o sygn. akt PR1 Ds. 166.2019 IS, w której wskazała, że od prawie 4 lat oczekuje na rozpoznanie złożonego zawiadomienia.

W odpowiedzi na w/w wniosek Prokurator wskazał, że skarga wnioskodawczyni na bezczynność organu, jak również wniosek o wymierzenie organowi grzywny, są prawnie niedopuszczalne i bezpodstawne, bowiem Prokuratura wykonuje zadania w zakresie ścigania przestępstw oraz stoi na straży praworządności, a nie jest organem administracji publicznej. W konsekwencji uznać należy, iż sądownictwo administracyjne nie ma żadnych kompetencji do sprawowania nadzoru, kontroli lub jakiejkolwiek innej formy reakcji lub ingerencji w tok postępowań karnych, ponieważ zagadnienia te reguluje Kodeks postępowania karnego i inne ustawy, które wyłączną kompetencję w tym zakresie przekazują sądom powszechnym.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne