Interpretacja indywidualna z dnia 22 stycznia 2025 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP1-1.4012.778.2024.2.ESZ

Wnoszona do fundacji rodzinnej część działalności będzie stanowić ZCP niepodlegającej opodatkowaniu oraz braku dokonania korekty podatku naliczonego przez Wnioskodawcę.

Interpretacja indywidualna - stanowisko prawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

5 listopada 2024 r. wpłynął Pana wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej w zakresie uznania, że nieodpłatne przekazanie Działalności nieruchomościowej na rzecz Fundacji rodzinnej będzie stanowić transakcję przekazania zorganizowanej części przedsiębiorstwa niepodlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na podstawie art. 6 pkt 1 ustawy, a Zbywca nie będzie zobowiązany do dokonania korekty, o której mowa w art. 91 ustawy.

Uzupełnił go Pan - w odpowiedzi na wezwanie - pismem z 15 stycznia 2025 r. Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Wnioskodawca prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą pod firmą (…), w ramach której świadczy usługi transportowe i spedycyjne na terytorium Polski i za granicą oraz wynajmuje nieruchomości komercyjne na rzecz podmiotów trzecich.

Wnioskodawca jest czynnym podatnikiem w rozumieniu ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów (tekst jedn. Dz.U.2024.361 t.j. z dnia 2024.03.13) (dalej: „ustawa o VAT").

Wnioskodawca jest w procesie rejestracji fundacji rodzinnej, o której mowa w ustawie z dnia 26 stycznia 2023 r. o fundacji rodzinnej (tekst jedn. Dz. U. z 2023 r. poz. 825) (dalej: „Fundacja”), do której zostanie wniesiona, jako darowizna, część Przedsiębiorstwa obejmująca nieruchomości wynajmowane w ramach prowadzonej obecnie przez Wnioskodawcę działalności gospodarczej.

Głównym celem przyszłej Fundacji Wnioskodawcy jest przede wszystkim zabezpieczenie i usprawnienie procesu sukcesyjnego i tym samym wydzielenie do odrębnego podmiotu części majątku przynoszącego pasywny dochód w celu jego reinwestycji. Przekazanie majątku, w tym firmy rodzinnej na rzecz Fundacji ma chronić go przed podziałem, umożliwić jego pomnażanie, a więc także czerpanie z niego korzyści. Fundacja będzie czynnym, zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne