Interpretacja indywidualna z dnia 21 stycznia 2025 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP4-2.4012.770.2024.1.AA
Prawo do odliczenia podatku naliczonego w rozliczeniu za okres, w którym należność została uregulowana.
Interpretacja indywidualna - stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
21 listopada 2024 r. wpłynął Państwa wniosek z 20 listopada 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy ustalenia okresu rozliczeniowego, w którym powinni Państwo dokonać odliczenia podatku naliczonego. Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
Wnioskodawca jest spółką prawa (…), jednym z liderów (...).
Spółka posiada siedzibę w (…) i jest tam zarejestrowana jako podatnik VAT. Głównym przedmiotem działalności gospodarczej Spółki jest (…).
Od (…) 2020 r. Spółka jest zarejestrowana jako podatnik VAT czynny oraz podatnik VAT UE w Polsce. Przyjętym okresem rozliczeniowym podatku VAT dla Wnioskodawcy jest miesiąc.
W związku z prowadzoną działalnością gospodarczą, Wnioskodawca nabywa na terytorium kraju towary - w przeważającej części (…). Transakcje te dokumentowane są wystawionymi na rzecz Spółki fakturami. W związku z zakupem tych towarów Wnioskodawcy przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego.
Z racji charakterystyki nabywanych towarów (w szczególności dotyczy to (…)) wymagają one analizy jakościowej przeprowadzanej przez specjalistyczny dział Spółki. Co więcej, faktury dokumentujące nabycie towarów przekazywane są do działu odpowiedzialnego za uregulowanie należności dopiero po przeprowadzonej analizie i akceptacji przez specjalistyczny dział Spółki.
Ponadto, analiza merytoryczna otrzymywanych faktur jest czasochłonna, z uwagi na konieczność wyjaśniania z kontrahentami wszelkich niezgodności pomiędzy treścią faktury, a danymi zawartymi w zamówieniu czy też faktycznym przebiegiem transakcji. W praktyce zdarza się, że część faktur zakupowych przekazywana jest do działu odpowiedzialnego za uregulowanie należności dopiero po kilku miesiącach od daty ich otrzymania przez Spółkę. Z racji powyższego, Wnioskodawca reguluje należności wynikające z niektórych faktur później niż ostatniego dnia okresu rozliczeniowego, w którym upłynęło 90 dni od dnia upływu terminu płatności danej faktury określonego w umowie lub na fakturze.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
![Kup dostęp](https://sm.incdn.pl/ifk/img/paywall.jpg)