20.01.2025 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 20 stycznia 2025 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-3.4015.317.2024.1.MD

Umowa darowizny zawarta bez formy aktu notarialnego wiąże powstanie obowiązku podatkowego z chwilą spełnienia świadczenia. Obowiązek podatkowy powstał zatem w momencie, w którym Wnioskodawczyni otrzymała środki pieniężne od mamy, czyli z chwilą, z którą zostało spełnione świadczenie.

Interpretacja indywidualna – stanowisko nieprawidłowe

Szanowna Pani,

stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku od spadków i darowizn jest nieprawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

2 grudnia 2024 r. wpłynął Pani wniosek z 26 listopada 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od spadków i darowizn w zakresie skutków podatkowych zawarcia umowy darowizny pod warunkiem zawieszającym. Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

Pani mama, (...), na początku roku wraz z rodziną podjęła decyzję o konieczności sprzedaży swojego mieszkania, położonego w (...), przy ul. (...). Decyzja ta była podyktowana tym, że mieszkanie było zlokalizowane na trzecim piętrze w budynku bez windy, co utrudniało poruszanie, głównie wizyty lekarskie. Ponadto, mieszkanie składało się tylko z jednego pokoju, co w przyszłości uniemożliwiało zamieszkanie opiekunki, jeśli by zaszła taka potrzeba. Podjęta decyzja przez Pani mamę została uzgodniona z Pani siostrą. Nadmienić również należy, że Pani mama nie wyrażała zgody na przeprowadzkę do DPS, co dla Pani rodziny było oczywiste. Od dłuższego czasu pomaga Pani mamie – zakupy, sprzątanie i inna niezbędna pomoc.

Decyzja o sprzedaży mieszkania i zakupie nowego uzależniona była od kilku warunków. Po pierwsze, miała Pani mieszkanie mamy przygotować do sprzedaży i sprzedać je za kwotę nie mniejszą niż (...) zł. Następnie miała Pani kupić większe mieszkanie umożliwiające korzystanie z niego przez Pani mamę, tj. w budynku z windą lub zlokalizowane na parterze. Miała Pani to mieszkanie wyposażyć. Jak zaznaczono wyżej, miało składać się z dwóch pokoi, na ewentualną konieczność zamieszkania wynajętej opiekunki. Na okres po sprzedaży mieszkania i do czasu przeprowadzenia się do nowego, Pani mama miała zamieszkać z Panią. Ponadto, kwotę (...) zł miała Pani otrzymać po wyborze mieszkania do zakupu i po dołożeniu własnych środków nabyć mieszkanie na Pani rzecz. Ustalenia te doprowadziły do udzielenia przez Pani mamę notarialnego pełnomocnictwa (...) r. Rep. A nr (...), obejmującego między innymi odpłatne zbycie mieszkania.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne