Wyrok NSA z dnia 22 stycznia 2025 r., sygn. II GSK 1633/21
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Wojciech Kręcisz (spr.) Sędzia NSA Cezary Pryca Sędzia del. WSA Marek Krawczak Protokolant asystent sędziego Paweł Cholewski po rozpoznaniu w dniu 22 stycznia 2025 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej N. w P. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 19 listopada 2020 r. sygn. akt VI SA/Wa 1241/20 w sprawie ze skargi N. w P. na decyzję Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 3 marca 2020 r. nr 2/2020 w przedmiocie cofnięcia zgody na wykonywanie ratownictwa wodnego oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 19 listopada 2020 r., sygn. akt VI SA/Wa 1241/20, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę N. w P. na decyzję Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 3 marca 2020 r., nr 2/2020, w przedmiocie cofnięcia zgody na wykonywanie ratownictwa wodnego.
Ze skargą kasacyjną od powyższego wyroku wystąpiło N. w P. zaskarżając ten wyrok w całości oraz wnosząc o jego uchylenie w całości, rozpoznanie skargi i przekazanie sprawy do ponownego rozpoznania organowi – Ministrowi Spraw Wewnętrznych i Administracji, ewentualnie uwzględnienie skargi, uchylenie zaskarżonego wyroku w całości i przekazanie sprawy do ponownego rozpoznania Sądowi I instancji, a ponadto o zasądzenie kosztów postępowania według norm przepisanych.
Sądowi, który wydał zaskarżone orzeczenie zarzucono naruszenie:
1. art. 151 w zw. z art. 145 § 1 pkt 1 lit. c) ustawy z dnia 30 sierpnia 2020 r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (dalej "p.p.s.a.") w zw. z art. 7, 77 § 1 i 107 § 3 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. – Kodeks postępowania administracyjnego (dalej "k.p.a.") – poprzez naruszenie przepisów postępowania, którego skutkiem stało się oddalenie skargi, polegające na błędnym uznaniu, że organ podjął się wszelkich czynności niezbędnych do dokładnego ustalenia, czy Skarżący spełnia określone w art. 12 ust. 2 ustawy z dnia 18 sierpnia 2011 r. o bezpieczeństwie osób przebywających na obszarach wodnych (dalej "ustawa") wymogi dla podmiotu wykonującego ratownictwo wodne, co doprowadziło do przedwczesnego ustalenia, że organ posiada w niniejszym stanie faktycznym obowiązek cofnięcia Skarżącemu zgody na wykonywanie ratownictwa wodnego,
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
![Kup dostęp](https://sm.incdn.pl/ifk/img/paywall.jpg)