Zasady oceny służby na rzecz totalitarnego państwa a prawo do emerytury - Wyrok SN z dnia 20 listopada 2024 r., sygn. II USKP 93/24
W sprawach dotyczących obniżenia świadczeń emerytalnych i rentowych funkcjonariuszy, konieczne jest indywidualne badanie, czy konkretne działania funkcjonariusza godziły w prawa i wolności człowieka, zamiast przyjmowania, że sama przynależność do określonych instytucji jest dowodem służby na rzecz totalitarnego państwa.
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Romualda Spyt (przewodniczący)
SSN Piotr Prusinowski (sprawozdawca)
SSN Krzysztof Staryk
w sprawie z odwołania W. P. przeciwko Dyrektorowi Zakładu Emerytalno-Rentowego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w Warszawie o wysokość emerytury policyjnej i policyjnej renty inwalidzkiej, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w dniu 20 listopada 2024 r., skargi kasacyjnej odwołującego się od wyroku Sądu Apelacyjnego w Warszawie z dnia 23 stycznia 2023 r., sygn. akt III AUa 1816/21,
uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę Sądowi Apelacyjnemu w Warszawie do ponownego rozpoznania i orzeczenia o kosztach postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Sąd Apelacyjny w Warszawie wyrokiem z dnia 23 stycznia 2023 r., na skutek apelacji Dyrektora Zakładu Emerytalno-Rentowego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w Warszawie wniesionej od wyroku Sądu Okręgowego w Warszawie z dnia 20 września 2021 r., zmienił zaskarżony wyrok w ten sposób, że ustalił od dnia 1 października 2017 r. wysokość emerytury W. P. na 64,60% podstawy jej wymiaru, przy przyjęciu 0% podstawy wymiaru za każdy rok służby w okresie od dnia 21 grudnia 1977 r. do dnia 31 lipca 1990 r. oraz oddalił odwołanie od tej decyzji w pozostałej części, a także w pozostałej części oddalił apelację.
Decyzjami z dnia 31 lipca 2017 r. organ rentowy dokonał ponownego ustalenia, po pierwsze, wysokości emerytury policyjnej odwołującego się, określając ją od 1 października 2017 r. na kwotę 2.069,02 zł, a po drugie, wysokości policyjnej renty inwalidzkiej, określając ją od 1 października 2017 r. na kwotę 750 zł. Organ działał na podstawie art. 15c i art. 22a oraz art. 13 ust. 1 lit. 1c w związku z art. 13b ustawy z dnia 18 lutego 1994 r. o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Straży Marszałkowskiej, Służby Ochrony Państwa, Państwowej Straży Pożarnej, Służby Celno-Skarbowej i Służby Więziennej oraz ich rodzin (jednolity tekst: Dz.U. z 2024 r., poz. 1121 ze zm., dalej jako „ustawa zaopatrzeniowa”) oraz na podstawie otrzymanej z Instytutu Pamięci Narodowej informacji z dnia 5 maja kwietnia 2017 r.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
