Wyrok NSA z dnia 17 grudnia 2024 r., sygn. I GSK 1702/21
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Henryk Wach Sędzia NSA Joanna Salachna Sędzia del. WSA Jacek Boratyn (spr.) Protokolant asystent sędziego Maja Wiercińska po rozpoznaniu w dniu 17 grudnia 2024 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej B. B. i L. M. - wspólników O. s.c. B. B., L. M. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 26 maja 2021 r. sygn. akt III SA/Gl 337/21 w sprawie ze skargi B. B. i L. M. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Katowicach z dnia [...] stycznia 2021 r. nr [...] w przedmiocie określenia kwoty długu celnego 1. oddala skargę kasacyjną, 2. zasądza solidarnie od B. B. i L. M. na rzecz Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Katowicach kwotę 675 (sześćset siedemdziesiąt pięć) złotych, tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach (dalej: WSA w Gliwicach), wyrokiem z 26 maja 2021 r., sygn. III SA/Gl 337/21, oddalił skargę B. B. i L. M. (dalej zwanych skarżącymi) na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Katowicach z dnia [...] stycznia 2021 r., nr [...], w przedmiocie wymiaru należności celnych.
Skargę kasacyjną od wyroku WSA w Gliwicach wnieśli skarżący, zaskarżając w całości wyrok WSA w Gliwicach.
Zaskarżonemu wyrokowi zarzucili:
1) na podstawie art. 174 pkt 2 P.p.s.a. (ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r., Dz. U. Nr 153, poz. 270, ze zm.) naruszenie przepisów postępowania mające istotny wpływ na wynik sprawy, tj.:
a. art. 141 § 4 P.p.s.a. poprzez niepełne i niejasne uzasadnienie rozstrzygnięcia sądowego poprzez brak odniesienia się do zamieszczonych w skardze zarzutów dotyczących nieuwzględnienia przez organy celno-skarbowe dowodów w postaci wniosku o opinię biegłego, dowodu z przedstawionej opinii oraz przedstawionych decyzji WIT, których uwzględnienie mogło skutkować korzystnym rozwiązaniem dla skarżącej,
b. art. 144 § 5, art. 187 § 1, art. 188, art. 191 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r., Nr 08, poz. 60, z późn. zm., dalej zwanej Ordynacją podatkową) poprzez niepodjęcie przez organ celno-skarbowy wszelkich działań niezbędnych do dokładnego wyjaśnienia stanu faktycznego oraz załatwienia sprawy, a także niewyczerpujące, wybiórcze i tendencyjne rozpatrzenie materiału dowodowego, a w konsekwencji błędną ocenę stanu faktycznego polegająca na tym, że towary objęte skarżoną decyzją wypełniają przesłanki wyłączające klasyfikację w kategorii CN 9021, uchybienie prawu sprowadzało się do bezwarunkowego przyjęcia przez Sąd I instancji ustalenia stanu faktycznego dokonanego przez organy celno-skarbowe, co winno budzić wątpliwości,
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty