Pozbawienie możności obrony praw uczestnika postępowania - Wyrok NSA z dnia 14 listopada 2024 r., sygn. II OSK 353/22
W przypadku nieważności postępowania z powodu pozbawienia stron możliwości obrony swych praw, sąd kasacyjny jest zobowiązany uchylić zaskarżony wyrok niezależnie od merytorycznej oceny zarzutów skargi kasacyjnej.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący sędzia NSA Andrzej Wawrzyniak Sędziowie: sędzia NSA Tomasz Bąkowski (spr.) sędzia del. WSA Mirosław Gdesz Protokolant starszy asystent sędziego Tomasz Bogdan Godlewski po rozpoznaniu w dniu 14 listopada 2024 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej B.G. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 27 maja 2021 r. sygn. akt VII SA/Wa 44/21 w sprawie ze skargi B.G. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Warszawie z dnia 23 października 2020 r. znak KOC/1737/Ar/20 w przedmiocie ustalenia warunków i szczegółowych zasad zagospodarowania terenu 1. uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Warszawie do ponownego rozpoznania; 2. odstępuje od zasądzenia zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego w całości.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z dnia 27 maja 2021 r., sygn. akt VII SA/Wa 44/21, oddalił skargę B.G. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Warszawie z 23 października 2020 r., znak KOC/1737/Ar/20 w przedmiocie ustalenia warunków i szczegółowych zasad zagospodarowania terenu.
Wyrok ten został wydany w następującym stanie faktycznym i prawnym sprawy.
Pismem z 14 grudnia 2018 r., poprawionym 28 sierpnia 2019 r., B.G. wniosła o ustalenie warunków zabudowy dla inwestycji polegającej na budowie dwunastu budynków mieszkalnych jednorodzinnych w zabudowie bliźniaczej dwulokalowych oraz 24 szamb szczelnych na działce nr ew. [...] z obrębu [...] przy ul. C. w W. Po rozpatrzeniu przedmiotowego wniosku Zarząd Dzielnicy [...] m.st. Warszawy decyzją nr 33/2020 z 27 stycznia 2020 r. ustalił warunki i szczegółowe zasady zagospodarowania terenu oraz jego zabudowy dla przedmiotowej inwestycji. W pkt 1.3 tej decyzji organ I instancji ustalił, że do czasu wybudowania sieci wodociągowej dopuszcza się pobór wody z ujęcia własnego, gdyż – zgodnie z pismem Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji [...] S.A. z 8 października 2018 r. – obecnie nie ma możliwości dostawy wody z miejskiej sieci wodociągowej. Z pisma tego wynika również, że źródłem zaopatrzenia w wodę planowanych budynków może być istniejący przewód wodociągowy DN 100 przy ul. C. albo istniejący przewód wodociągowy DN 100 w drodze dojazdowej do tej ulicy, jednakże dopiero po rozbudowie sieci wodociągowej na terenie tej inwestycji. Odwołanie od powyższej decyzji złożyli A.G., R.Ś., M.Ś., T.S., K.S., M.Ś., J.Ś. i N.I. Odwołujący podnieśli, że organ nie zapewnił im możliwości udziału w postępowaniu, nie wyjaśnił stanu faktycznego w sprawie i nie zebrał w całości materiału dowodowego. Dodali, że treść decyzji oraz załącznik do decyzji w postaci mapy w skali 1:1000 z wyznaczonymi punktami określającymi granice terenu objętego wnioskiem, są wzajemnie sprzeczne.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
![Kup dostęp](https://sm.incdn.pl/ifk/img/paywall.jpg)