22.10.2024

Dopuszczalność zrzeczenia się odszkodowania w postępowaniu administracyjnym - Wyrok NSA z dnia 22 października 2024 r., sygn. I OSK 1058/21

Zrzeczenie się prawa do odszkodowania za nieruchomości przeznaczone pod drogi publiczne, dokonane przed wydaniem decyzji podziałowej, jest dopuszczalne i ma istotne znaczenie prawne, skutkując bezprzedmiotowością postępowania administracyjnego w tym zakresie.

Teza od Redakcji

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący sędzia NSA Monika Nowicka Sędziowie: sędzia NSA Karol Kiczka (spr.) sędzia del. WSA Arkadiusz Blewązka Protokolant starszy asystent sędziego Marta Sikorska po rozpoznaniu w dniu 22 października 2024 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej [...], [...], [...], [...], [...]i [...] od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 17 lutego 2021 r. sygn. akt II SA/Gd 762/20 w sprawie ze skargi [...], [...], [...], [...], [...] i [...] na decyzję Wojewody Pomorskiego z dnia 29 lipca 2020 r. nr NSP-VIII.7581.1.322.2019.IK w przedmiocie umorzenia postępowania w sprawie odszkodowania za nieruchomość przejętą pod drogę oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 17 lutego 2021 r., sygn. akt II SA/Gd 762/20 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku oddalił skargę [...], [...], [...], [...], [...] i [...] na decyzję Wojewody Pomorskiego z dnia 29 lipca 2020 r. nr NSP-VIII.7581.1.322.2019.IK w przedmiocie umorzenia postępowania w sprawie odszkodowania za nieruchomość przejętą pod drogę.

Wyrok zapadł w następującym stanie faktycznym i prawnym.

Zaskarżoną do Sądu decyzją Wojewoda Pomorski utrzymał w mocy decyzję Starosty Wejherowskiego z dnia 29 października 2019 r. umarzającą postępowanie administracyjne w sprawie ustalenia i wypłaty odszkodowania na rzecz spadkobierców zmarłego [...] za działki nr [...], [...], [...] i [...] przejęte przez Gminę Wejherowo w następstwie decyzji Wójta Gminy Wejherowo z dnia 6 kwietnia 1993r., nr RG-8414/21/93, wydanej na podstawie art. 10 ust. 1, 3 i 5 ustawy z dnia 29 kwietnia 1985 r. o gospodarce gruntami i wywłaszczeniu nieruchomości (Dz. U. z 1991r., nr 30, poz. 127 ze zm.), zatwierdzającej projekt podziału nieruchomości położonej w Górze Pomorskiej, stanowiącej działkę nr [...], KW nr [...] (dalej też decyzja z dnia 6 kwietnia 1993 r.). Zdaniem organu odwoławczego, w niniejszej sprawie doszło do zrzeczenia się odszkodowania zanim jeszcze został złożony wniosek o ustalenie odszkodowania. Precyzyjna treść oświadczenia o nieodpłatnym przekazaniu nieruchomości, a tym samym zrzeczeniu się odszkodowania, świadczy o tym, że strona miała pełną wiedzę i rozeznanie, która dokładnie działka ma podlegać podziałowi, jakie w jego wyniku powstaną działki i na jakie cele będą one przeznaczone. Tym samym, dane niezbędne do ustalenia wysokości odszkodowania były znane przed wydaniem decyzji zatwierdzającej podział w momencie składania oświadczenia o zrzeczeniu się prawa do odszkodowania. Zrzeczenie się odszkodowania przed dniem wydania decyzji podziałowej jest przy tym dopuszczalne. Uzgodnienie wysokości odszkodowania za przedmiotową nieruchomość wykluczało możliwość jego ustalenia w postępowaniu administracyjnym. Z uwagi na powyższe postępowanie prowadzone na podstawie art. 98 ust. 3 ustawy o gospodarce nieruchomościami stało się bezprzedmiotowe.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne