26.11.2024

Wyrok SN z dnia 26 listopada 2024 r., sygn. II USKP 81/23

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Maciej Pacuda (przewodniczący, sprawozdawca)
‎SSN Halina Kiryło
‎SSN Krzysztof Staryk

w sprawie z odwołania J. F.
‎przeciwko Prezesowi Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego
‎o prawo do renty rolniczej,
‎po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w dniu 26 listopada 2024 r.,
‎skargi kasacyjnej odwołującej się od wyroku Sądu Apelacyjnego w Gdańsku
‎z dnia 12 maja 2022 r., sygn. akt III AUa 606/22,

1) oddala skargę kasacyjną,

2) przyznaje adwokatowi M. Ł. od Skarbu Państwa - Sądu Apelacyjnego w Gdańsku kwotę 180 (sto osiemdziesiąt) złotych powiększoną o obowiązującą stawkę podatku od towarów i usług tytułem kosztów zastępstwa procesowego w postępowaniu kasacyjnym.

Halina Kiryło Maciej Pacuda Krzysztof Staryk

UZASADNIENIE

Sąd Okręgowy – Sąd Pracy i Ubezpieczeń Społecznych we Włocławku wyrokiem z dnia 1 lutego 2022 r. oddalił odwołanie wniesione przez ubezpieczoną J. F. od decyzji Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego z dnia 17 lipca 2020 r., którą odmówiono przyznania ubezpieczonej prawa do renty rolniczej.

Sąd Okręgowy ustalił, że ubezpieczona urodziła się w dniu 21 sierpnia 1966 r. i w dniu 12 grudnia 2019 r. zgłosiła w organie rentowym wniosek o rentę rolniczą z tytułu niezdolności do pracy. We wniosku tym podała, że jest właścicielem gospodarstwa rolnego o powierzchni 9,63 ha, które prowadzi sama. Nie zaprzestała działalności rolniczej, uprawia zboże i kukurydzę, hoduje bydło w ilości 3 sztuk. Gospodarstwo jest wyposażone w ciągnik. Lekarz Rzeczoznawca KRUS orzeczeniem z dnia 24 lutego 2020 r. uznał jednak, że ubezpieczona nie jest niezdolna do pracy w gospodarstwie rolnym, a Komisja Lekarska KRUS orzeczeniem z 7 lipca 2020 r. podtrzymała orzeczenie lekarza orzecznika, również uznając, że ubezpieczona nie jest całkowicie niezdolna do pracy w gospodarstwie rolnym. Rozpoznano u niej schorzenia w postaci zmian zwyrodnieniowo-dyskopatycznych kręgosłupa szyjnego i lędźwiowego w okresie remisji objawów, zawroty głowy naczyniopochodne w wywiadzie, bóle stawowe, głównie prawego stawu kolanowego oraz przebyty w 2015 r. uraz twarzoczaszki z utratą przytomności bez objawów ogniskowych uszkodzenia OUN. Schorzenia te nie czynią ubezpieczonej całkowicie niezdolną do pracy w gospodarstwie rolnym. Z powodów ortopedycznych ubezpieczona cierpi na chorobę zwyrodnieniową kolana prawego bez istotnego upośledzenia funkcji i schorzenie to nie stanowi o całkowitej niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym. Także schorzenie psychiatryczne pod postacią zaburzeń lękowo-depresyjnych takiej niezdolności nie powoduje.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp