19.11.2024 Ubezpieczenia

Zasady korekty świadczeń emerytalnych byłych funkcjonariuszy służb mundurowych - Wyrok SN z dnia 19 listopada 2024 r., sygn. II USKP 4/24

Stwierdzenie pełnienia służby na rzecz totalitarnego państwa nie musi opierać się wyłącznie na formalnej przynależności do służb, ale musi uwzględniać indywidualne okoliczności i trwałość identyfikacji z totalitarnym ustrojem; przepisy obniżające emerytury byłych funkcjonariuszy tych służb nie naruszają Konstytucji RP ani prawa międzynarodowego.

Teza od Redakcji

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Bohdan Bieniek (przewodniczący, sprawozdawca)

‎SSN Krzysztof Rączka

SSN Romualda Spyt

w sprawie z odwołania J. T. ‎przeciwko Dyrektorowi Zakładu Emerytalno - Rentowego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w Warszawie ‎o wysokość emerytury policyjnej, ‎po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w dniu 19 listopada 2024 r., ‎skargi kasacyjnej odwołującego się od wyroku Sądu Apelacyjnego w Warszawie ‎z dnia 22 lutego 2022 r., sygn. akt III AUa 1045/21,

1. oddala skargę kasacyjną,

2. zasądza od odwołującego się na rzecz organu rentowego kwotę 240 (dwieście czterdzieści) zł tytułem zwrotu kosztów zastępstwa procesowego w postępowaniu kasacyjnym.

Uzasadnienie

Sąd Apelacyjny w Warszawie, wyrokiem z dnia 22 lutego 2022 r., zmienił częściowo zaskarżony wyrok Sądu Okręgowego w Warszawie z dnia 26 maja 2021 r. i ustalił wysokość emerytury J. T., od 1 października 2017 r., na 62,73% podstawy wymiaru, przy przyjęciu 0% podstawy wymiaru za każdy rok służby od 1 maja 1984 r. do 31 lipca 1990 r. (pkt I); oddalając apelację organu rentowego w pozostałym zakresie (pkt II).

W sprawie ustalono, że odwołujący się od 1 maja 1984 r. pracował w Biurze „W” Ministerstwa Spraw Wewnętrznych jako referent techniki operacyjnej Wydziału I., a następnie został przekazany do dyspozycji Dyrektora BOR i mianowany na stanowisko starszego wywiadowcy Grupy […] Wydziału I Biura Ochrony Rządu. Od 1 maja 1990 r. mianowany został młodszym inspektorem Grupy […]1 Wydziału I BOR. Jego czynności polegały na zabezpieczeniu miejsc zamieszkania osób ochranianych. Zajmował się też pracami biurowymi. Prowadził wspólnie z innymi osobami monitoring i przeprowadzał patrole zewnętrzne. Potem przeszedł do Grupy S., aby doskonalić formę fizyczną przez szkolenie w strzelaniu i sportach walki. Był w oddziałach specjalnych, a następnie został przydzielony do ochrony terytorialnej. Pełnił tam służbę jako dowódca zmiany.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty