Wyrok NSA z dnia 12 grudnia 2024 r., sygn. III OSK 1401/24
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Przemysław Szustakiewicz (spr.) Sędziowie: Sędzia NSA Ewa Kwiecińska Sędzia del. WSA Hanna Knysiak-Sudyka po rozpoznaniu w dniu 12 grudnia 2024 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej [...] Sp. z o.o. [...] od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 19 stycznia 2024 r., sygn. akt II SAB/Wa 305/23 w sprawie ze skargi [...] Sp. z o.o. [...] na bezczynność Rzecznika Praw Pacjenta w przedmiocie udostępnienia informacji publicznej 1. oddala skargę kasacyjną; 2. oddala wniosek o zasądzenie kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, wyrokiem z dnia 19 stycznia 2024 r., sygn. akt II SAB/Wa 305/23, oddalił skargę [...] Sp. z o.o. [...] na bezczynność Rzecznika Praw Pacjenta w przedmiocie udostępnienia informacji publicznej. W sprawie ustalono następujący stan faktyczny i prawny:
Wnioskiem z dnia 14 marca 2023 r. [...] Sp. z o.o. [...] zwrócił się do Rzecznika Praw Pacjenta z wnioskiem o udostępnienie informacji publicznej w zakresie:
1) pełnej wersji opinii wewnętrznego konsultanta Biura Rzecznika Praw Pacjenta, na której oparto rozstrzygnięcie w sprawie [...];
2) ujawnienie danych osobowych autora ww. opinii oraz numeru jego prawa wykonywania zawodu.
W odpowiedzi Rzecznik Praw Pacjenta, pismem z dnia 20 marca 2014 r., odmówił udzielenia żądanej informacji argumentując, iż "zapytanie" w nim zawarte nie stanowi wniosku o udzielenie informacji publicznej, gdyż stanowi wniosek o informacje "ad personam". Z tych względów Rzecznik uznał, iż nie jest obowiązany do udostępnienia żądanych informacji. Organ wyjaśnił, że w sprawie [...] pismem z dnia 1 lutego 2023 r., zgodnie z przepisami ustawy, Rzecznik poinformował podmiot leczniczy o stwierdzeniu naruszenia praw indywidualnego pacjenta. Przy czym zwrócił uwagę, że podmiot leczniczy otrzymuje tylko końcową informację o wynikach postępowania (stwierdzenie) i może zająć w stosunku do niej stanowisko. Zdaniem organu, wniosek nie ma na celu uzyskania informacji o sprawach publicznych, ale o skonkretyzowanej sprawie administracyjnej, której wynikiem podmiot leczniczy jest zainteresowany (w związku z naruszeniem praw pacjenta istnieje możliwość orzeczenia zadośćuczynienia na drodze cywilnej za stwierdzenie naruszenia prawa pacjenta). Opinia medyczna zaś dotyczy stanu faktycznego, o którym podmiot leczniczy wiedzę już posiada, gdyż ma dostęp do dokumentacji medycznej swojego pacjenta. Podmiot leczniczy nie był stroną tego postępowania. Organ uznał, że zapytanie wnioskodawcy ma na celu obejście przepisów prawa.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty