Ochrona przyrody a prawo własności: zgodność z Konstytucją - Wyrok NSA z dnia 3 grudnia 2024 r., sygn. III OSK 7732/21
Ochrona przyrody uzasadnia ograniczenia w korzystaniu z prawa własności, pod warunkiem, że ograniczenia te są wprowadzane zgodnie z ustawami dotyczącymi ochrony środowiska i w formach przewidzianych tymi ustawami.
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Ewa Kwiecińska Sędziowie sędzia NSA Małgorzata Masternak–Kubiak (spr.) sędzia del. WSA Paweł Mierzejewski Protokolant starszy asystent sędziego Joanna Drapczyńska-Sobiczewska po rozpoznaniu w dniu 3 grudnia 2024 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej M. O. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 22 czerwca 2021 r. sygn. akt IV SA/Wa 2727/20 w sprawie ze skargi M. O. na zarządzenie Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Warszawie z dnia 31 grudnia 2019 r. w przedmiocie ustanowienia planu ochrony dla rezerwatu przyrody. oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z dnia 22 czerwca 2021 r., sygn. akt IV SA/Wa 2727/20, oddalił skargę M. O. na zarządzenie Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Warszawie z dnia 31 grudnia 2019 r., w przedmiocie ustanowienia planu ochrony dla rezerwatu przyrody.
Jak wskazał Sąd pierwszej instancji pismem z dnia 25 listopada 2020 r. skargę na powyższe zarządzenie, na podstawie art. 63 ust. 1 ustawy z dnia 23 stycznia 2009 r. o wojewodzie i administracji rządowej w województwie (Dz. U. z 2019 r. poz. 1464) oraz art. 3 § 2 pkt 5 w zw. z art. 50 § 1 ustawy z 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (tekst jedn. Dz. U. z 2019 r. poz. 2325, ze zm.) – dalej: "P.p.s.a." wywiódł M. O.
W odpowiedzi na skargę Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Warszawie wniósł o odrzucenie skargi, względnie o jej oddalenie.
Wskazanym na wstępie wyrokiem Sąd pierwszej instancji uznał wniesioną skargę za pozbawioną usprawiedliwionych podstaw. W ocenie tego Sądu zgromadzona dokumentacja, przekazana przez Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Warszawie dowodzi, że przy opracowywaniu planu wzięto pod uwagę wszystkie wskazania zawarte w art. 20 ust. 2 ustawy z 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (tekst jedn. Dz. U. z 2021 r. poz. 1098, ze zm.) – dalej: "u.o.p.". Projekt planu ochrony rezerwatu przyrody "[...]" sporządzony został przez Klub [...] i uzyskał wymagane przepisami prawa uzgodnienia przez organy współdziałające w ustanowieniu planu. Podkreślono, że skarżący nie kwestionuje trybu uchwaleniu planu ochrony dla przedmiotowego rezerwatu przyrody.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty