Interpretacja indywidualna z dnia 23 grudnia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDWPT.4011.306.2024.2.KSM
Preferencyjne opodatkowanie dochodów generowanych przez prawa własności intelektualnej (tzw. IP Box).
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
6 listopada 2024 r. wpłynął Pana wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie preferencyjnego opodatkowania dochodów generowanych przez prawa własności intelektualnej (tzw. IP Box). Uzupełnił go Pan pismem złożonym 12 listopada 2024 r. oraz - w odpowiedzi na wezwanie - pismem złożonym 16 grudnia 2024 r.
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Wnioskodawca od dnia 1 grudnia 2019 r. (wznowione po zawieszeniu od dnia 21 maja 2024 r.) prowadzi działalność gospodarczą zarejestrowaną w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej pod firmą (…)(NIP:…), której przeważającym przedmiotem jest działalność związana z oprogramowaniem (PKD: 62.01.Z). Wnioskodawca posiada na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej nieograniczony obowiązek podatkowy w świetle art. 3 ust. 1 oraz ust. 1a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: ustawa o PIT). Wnioskodawca rozlicza się z zastosowaniem podatku liniowego. Niniejszy wniosek obejmuje rok 2024 i ewentualne lata przyszłe (rok 2025 i następne), przy założeniu kontynuacji stanu faktycznego opisanego we wniosku i braku zmian legislacyjnych. Od czerwca 2024 r. Wnioskodawca współpracuje z (…) Spółką z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w (…) (nr KRS:…) – dalej jako „Spółka”, na podstawie umowy o świadczenie usług zawartej w dniu 23 maja 2024 r. Na podstawie przedmiotowej umowy, Wnioskodawcy powierzono do realizacji usługi programistyczne, polegające na tworzeniu i dostarczeniu wymaganego produktu (kodu/oprogramowania) w terminie i o odpowiedniej jakości. Nadto Wnioskodawcy powierzono wykonywanie innych zadań, związanych z tworzeniem oprogramowania lub innych usług związanych z IT oraz usług doradztwa IT, wymaganych przez usługobiorcę lub użytkownika końcowego. Wnioskodawca samodzielnie organizuje wykonywanie zleconych usług i wykonuje umowę zachowując elastyczność i samodzielność decyzji co do czasu oraz miejsca świadczenia usług. Wnioskodawca wykonuje usługi samodzielnie i nie podlega podporządkowaniu Spółki.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty