Interpretacja indywidualna z dnia 17 grudnia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDWP.4011.172.2024.3.PP
Możliwość opodatkowania dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej preferencyjną stawką podatkową (IP-BOX).
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
1 października 2024 r. wpłynął Pana wniosek z 1 października 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie preferencyjnego opodatkowania dochodów generowanych przez prawa własności intelektualnej (tzw. IP Box). Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 3 grudnia 2024 r. (data wpływu 3 grudnia 2024 r.). Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego
Wnioskodawca prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą od dnia 1 lutego 2013 roku pod kodami KPD: 62.02.Z, 46.51 .Z, 46.52.Z, 62.01.Z, 62.03.Z, 62.09.Z, 63.12.Z, 85.60.Z. Działalność Wnioskodawcy od samego początku dotyczy tworzenia oprogramowania.
Ma nieograniczony obowiązek podatkowy w Polsce w rozumieniu art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. 2021 r., poz. 1128, z póżn. zm., dalej: „ustawa o PIT") i rozlicza się na podstawie podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Wybrana forma opodatkowania, to podatek liniowy 19%. Wnioskodawca nie posiada statusu centrum badawczo-rozwojowego określonego w ustawie z dnia 30 maja 2008 r. o niektórych formach wspierania działalności innowacyjnej (Dz. U. z 2019 r., poz. 1402, ze zm.).
Głównym przedmiotem działalności Wnioskodawcy jest wytwarzanie programów komputerowych. Wnioskodawca realizuje projekty programistyczne począwszy od etapu analizy potrzeb klientów, poprzez projektowanie, implementację, testy, wdrożenie oraz asystę przy uruchomieniach testowych i produkcyjnych. W dalszych etapach świadczone są usługi wsparcia technicznego i dalszego rozwoju wdrożonych systemów. Zlecenia programistyczne realizowane przez Wnioskodawcę w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, nie są wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez klientów. Wnioskodawca ma możliwość wykonywania zleceń zdalnie, w różnych miejscach oraz czasie, a także nie jest związany sztywnymi godzinami pracy. W związku z tak wykonywaną działalnością ponosi ryzyko gospodarcze, zarówno w kontekście odpowiedzialności za jakość i ewentualne wady świadczonych usług, jak i zmian klientów, niepewności efektu i metod dojścia do umówionego rezultatu. Niniejszy wniosek dotyczy budowania od stycznia 2021 roku dla pojedynczego Kontrahenta Systemu wspierającego i automatyzującego wydawanie niektórych decyzji administracyjnych (programu komputerowego, dalej „Systemu”). Z uwagi na szerokie spektrum spraw, które rozpatruje Kontrahent oraz uwarunkowania prawne wynikające zarówno z przepisów lokalnych jak i ogólnoeuropejskich, System taki jest unikalny oraz budowany jest etapami. Kolejne wersje Systemu są wdrażane oraz uruchamiane dla użytkowników końcowych. W ramach rozbudowy Systemu, automatyzowane są kolejne typy spraw (kategorie) z którymi może zetknąć się Kontrahent. Dla już wdrożonych wersji zbierana jest informacja zwrotna od użytkowników końcowych, będącą bazą dla dalszego rozwoju oraz ulepszeń Systemu. Tym samym pełen zakres projektu nie jest znany i jest rozwijany oraz modyfikowany w ramach realizacji kolejnych etapów projektu. Kontrahent to firma nie posiadająca siedziby na terytorium Polski dlatego według ustawy o VAT: przy eksporcie usług poza terytorium kraju usługa nie podlega opodatkowaniu VAT w Polsce - miejscem świadczenia usługi jest kraj nabywcy, nie posiada siedziby w Polsce i zapłaci VAT w swoim kraju.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty