Postanowienie SN z dnia 8 listopada 2024 r., sygn. I CSK 1182/23
8 listopada 2024 r.
Sąd Najwyższy w Izbie Cywilnej w składzie:
SSN Kamil Zaradkiewicz
na posiedzeniu niejawnym 8 listopada 2024 r. w Warszawie
w sprawie z powództwa J. K. i A. K.
przeciwko Syndykowi Masy Upadłości Bank S.A. w W.
o zapłatę,
na skutek skargi kasacyjnej Syndyka Masy Upadłości Bank S.A. w W.
od wyroku Sądu Okręgowego w Warszawie
z 28 listopada 2022 r., V Ca 2645/21,
1)podejmuje zawieszone postępowanie z udziałem Syndyka Masy Upadłości Bank S.A. w W.,
2) odmawia przyjęcia skargi kasacyjnej do rozpoznania,
[M. O.]
UZASADNIENIE
Wyrokiem z 28 listopada 2022 r. Sąd Okręgowy w Warszawie w sprawie
z powództwa J. K. i A. K. przeciwko syndykowi masy upadłości Bank S.A. w W., na skutek apelacji pozwanego od wyroku Sądu Rejonowego dla Warszawy-Woli w Warszawie z 2 września 2021 r., I C 1987/18, oddalił apelację (pkt 1.) oraz zasądził od pozwanego na rzecz powodów kwotę 2700 zł tytułem zwrotu kosztów zastępstwa prawnego w instancji odwoławczej (pkt 2.).
Pozwany wniósł skargę kasacyjną od wyrok Sądu II instancji, zaskarżając to orzeczenie w całości oraz wnosząc o uchylenie zaskarżonego wyroku w całości oraz o uchylenie poprzedzającego go wyroku Sądu I instancji w części, tj. w zakresie punktów 1., 2., 4. oraz o przekazanie sprawy do ponownego rozpoznania Sądowi I instancji; ewentualnie o uchylenie zaskarżonego wyroku w całości i przekazanie sprawy do ponownego rozpoznania Sądowi II instancji; ewentualnie o uchylenie zaskarżonego wyroku w całości oraz o orzeczenie przez SN co do istoty sprawy poprzez zmianę wyroku Sądu I instancji poprzez uwzględnienie apelacji pozwanego i oddalenie powództwa w całości. Pozwany wniósł ponadto o zasądzenie od powodów na swoją rzecz kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadniając wniosek o przyjęcie skargi kasacyjnej do rozpoznania pozwany wskazał na występowanie w sprawie istotnych zagadnień prawnych, które strona pozwana sformułowała w formie następujących pytań:
1) czy dopuszczalne jest wyeliminowanie charakteru niedozwolonego w rozumieniu art. 385 k.c. (abuzywność) postanowień umowy kredytu dotyczących indeksacji do kursu waluty obcej, odsyłających do tabeli kursów kredytodawcy, poprzez zastąpienie lub uzupełnienie ich, wskutek zawarcia aneksu do umowy, postanowieniami pozbawionymi abuzywnego charakteru, tj. postanowieniami odwołującymi się do kursu sprzedaży CHF publikowanego przez Narodowy Bank Polski lub postanowieniami dającymi kredytobiorcy możliwość spłaty kredytu bezpośrednio w walucie obcej, do której kredyt jest indeksowany?;
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty