Interpretacja indywidualna z dnia 17 grudnia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-2.4012.587.2024.1.SR
Brak prawa do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących wydatki/koszty związane z realizacją projektu dotyczącego Kościoła Parafialnego/Konkatedry i Dzwonnicy oraz braku obowiązku ewidencjonowania w rejestrach VAT i wykazania w JPK_V7 ww. podatku naliczonego.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
17 października 2024 r. wpłynął Państwa wniosek z 16 października 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy braku prawa do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących wydatki/koszty związane z realizacją projektu pn. „(…)” dotyczącego Kościoła Parafialnego/Konkatedry i Dzwonnicy oraz braku obowiązku ewidencjonowania w rejestrach VAT i wykazania w JPK_V7 ww. podatku naliczonego.
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
W myśl art. 7 ust. 1 pkt 5 ustawy z 17 maja 1989 r. o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej – dalej u.s.p.k.k. – parafia jest kościelną osobą prawną, a zgodnie z art. 55 ust. 1 u.s.p.k.k. majątek i przychody kościelnych osób prawnych podlegają ogólnym przepisom podatkowym, jednakże z wyjątkami określonymi w art. 55 ust. 2-6 u.s.p.k.k. Na podstawie wymienionych przepisów kościelne osoby prawne są m.in. zwolnione od opodatkowania z tytułu przychodów ze swojej działalności niegospodarczej. W tym też zakresie osoby te nie mają obowiązku prowadzenia dokumentacji wymaganej przez przepisy o zobowiązaniach podatkowych, np. ksiąg rachunkowych. Również przepisy ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości – dalej u.o.r. (art. 2 ust. 4) stanowią, że Kościelne osoby prawne nieprowadzące działalności gospodarczej prowadzą rachunkowość zgodnie z przepisami wewnętrznymi tych osób, czyli na zasadach ustalonych przez Kościół. Oznacza to, że w takim przypadku i zakresie nie stosują one ustawy o rachunkowości, a więc nie sporządzają również sprawozdań finansowych. Przywołując przepis art. 55 ust. 1 ww. ustawy czytamy: „Majątek i przychody kościelnych osób prawnych podlegają ogólnym przepisom podatkowym z wyjątkami określonymi w ust. 2-6.”. Zgodnie z przepisem art. 55 ust. 2 ww. ustawy: „Kościelne osoby prawne są zwolnione od opodatkowania z tytułu przychodów ze swojej działalności niegospodarczej. W tym zakresie osoby te nie mają obowiązku prowadzenia dokumentacji wymaganej przez przepisy o zobowiązaniach podatkowych.”. Parafia jest czynnym podatnikiem VAT.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty