Interpretacja indywidualna z dnia 12 grudnia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP3-2.4011.925.2024.1.MT
Preferencyjne opodatkowania dochodów generowanych przez prawa własności intelektualnej (tzw. IP Box).
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.
Zakres wniosku wspólnego o wydanie interpretacji indywidualnej
28 listopada 2024 r. wpłynął Państwa wniosek wspólny z 28 listopada 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy preferencyjnego opodatkowania dochodów generowanych przez prawa własności intelektualnej (tzw. IP Box).
Uzupełnili go Państwo pismem z 6 grudnia 2024 r. (wpływ 6 grudnia 2024 r.).
Treść wniosku jest następująca:
Zainteresowani, którzy wystąpili z wnioskiem
1.Zainteresowany będący stroną postępowania:
Pan A.A.
ul. (…)
(…)
2.Zainteresowany niebędący stroną postępowania:
Pan B.B.
ul. (…)
(…)
Opis stanu faktycznego
Zainteresowani od 3 kwietnia 2017 r. prowadzą jednoosobową, pozarolniczą działalność gospodarczą polegającą na tworzeniu i rozwijaniu oprogramowania. Zainteresowani prowadzą działalność wyłącznie w formie spółki cywilnej X s.c. (NIP: (…)) (zwana dalej: „X”), w której drugi wspólnik B.B. jest objęty wnioskiem wspólnym jako Zainteresowany, niebędący stroną postępowania.
Przeważającym PKD w spółce cywilnej jest 62.01.Z (działalność związana z oprogramowaniem), zaś celem wspólników jest uzyskiwanie dochodów z wytwarzania i sprzedaży wytworzonego przez siebie oprogramowania. Wspólnicy X rozliczają się na zasadzie podatku liniowego w wysokości 19%. Zainteresowani prowadzą odrębną od księgi handlowej ewidencję dla wszystkich projektów od 1 stycznia 2023 r. Ewidencja ta wyodrębnia każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej (majątkowe prawo autorskie do programu komputerowego), ustala przychód, koszty uzyskania przychodu i dochód przypadające na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej, a także wyodrębnia koszty stanowiące poszczególne składniki wskaźnika nexus, (koszty prowadzenia lub nabywania wyników prac badawczo – rozwojowych albo gotowych kwalifikowanych praw autorskich), w sposób pozwalający na ustalenie kwalifikowanego dochodu z każdego prawa własności intelektualnej.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty