17.01.2024

Wyrok SN z dnia 17 stycznia 2024 r., sygn. II CSKP 1293/22

17 stycznia 2024 r.

Sąd Najwyższy w Izbie Cywilnej w składzie:

SSN Maciej Kowalski (przewodniczący, sprawozdawca)
‎SSN Marcin Łochowski
‎SSN Jacek Grela

po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym 17 stycznia 2024 r. w Warszawie
‎skargi kasacyjnej A. W.
‎od wyroku Sądu Apelacyjnego w Gdańsku
‎z 6 lipca 2020 r., V ACa 136/20,
‎w sprawie z powództwa A. W.
‎przeciwko J. P., J. K., M. Ł., H. P., M. S. i S. P. o ustalenie,

1. oddala skargę kasacyjną;

UZASADNIENIE

Wyrokiem z dnia 17 września 2019 r., Sąd Okręgowy w Gdańsku oddalił powództwo A. W. przeciwko J. P., J. P.1, M. Ł., H. P., M. S. i S. P. o ustalenie nieważności ugody zawartej 7 lipca 2009 r. przed Sądem Rejonowym w Malborku w sprawie I Ns 529/08 oraz ustalenie, że A. W. skutecznie uchyliła się od oświadczenia woli złożonego przez jej pełnomocnika na rozprawie 7 lipca 2009 r. przed Sądem Rejonowym w Malborku w tej sprawie.

Sąd Okręgowy ustalił, że postanowieniem z 30 maja 2008 r. Sąd Rejonowy w Malborku stwierdził, że spadek po M. P. na podstawie ustawy nabyli J. P.2 w 5/20 części, a uczestnicy postępowania J. P., J. K., M. Ł., H. P. i M. S. po 3/20 części, natomiast spadek po J. P. nabyła A. W. (z domu P.) na podstawie testamentu w całości. Wnioskiem z 6 sierpnia 2008 r. J. P. wniósł o dokonanie działu spadku po M. i J. P.2 i zniesienie współwłasności w ten sposób, aby część działki wraz ze „starym domem” przyznać na wyłączną własność A. W. (wówczas P.), a część działki wraz z „nowym domem” przyznać na wyłączną własność J. i S. P., ze spłatą na rzecz pozostałych uczestników. W skład spadku wchodziło prawo własności nieruchomości położonej w M. przy ul. […], o powierzchni 525 m2, zabudowanej dwoma budynkami – „starym” i „nowym”.

Powódka 30 maja 2008 r. udzieliła w formie aktu notarialnego pełnomocnictwa swojej matce S. P. do przeprowadzenia umownego lub sądowego działu spadku po J. P. i M. P., w skład którego wchodzi między innymi nieruchomość zabudowana, położona w M. przy ul. […] i zniesienia współwłasności tej nieruchomości, na warunkach według uznania pełnomocnika, ewentualnie do zawarcia umowy odpłatnego nabycia udziałów w nieruchomości opisanej wyżej od pozostałych spadkobierców, do reprezentowania jej przed sądem w sprawie o wypłacenie zachowku po J. P. oraz do składania wszelkich oświadczeń woli, wniosków, podpisywania dokumentów, w tym aktów notarialnych, odbioru dokumentów i załatwiania wszelkich formalności przed wszystkimi urzędami, w tym urzędzie skarbowym - rozliczenia podatku od spadku, instytucjami państwowymi, w sądach i kancelarii notarialnej, niezbędnych do realizacji pełnomocnictwa. W toku postępowania o dział spadku i zniesienie współwłasności z wniosku J. P. powódka reprezentowana była przez matkę S. P. na podstawie ww. pełnomocnictwa. W dniu 7 lipca 2009 r. J. P., J. K., M. Ł., H. P., M. S. i S. P., działająca jednocześnie w imieniu powódki, zawarli ugodę przed Sądem Rejonowym w Malborku w której ustalili, że w skład spadku po zmarłych M. P. i J. P. wchodzi nieruchomość zabudowana, położona w M. przy ul. […], dokonali działu spadku i znieśli współwłasność w ten sposób, że przyznali nieruchomość w całości J. P. ze spłatą na rzecz J. K., M. Ł., H. P. i M. S. po 19 000 zł na rzecz każdego z nich, w pkt 4 zaś ustalili, że ugoda ta wyczerpuje wszelkie roszczenia stron związane z działem spadku, w tym z tytułu zachowku. Postanowieniem z 7 lipca 2009 r. Sąd Rejonowy w Malborku umorzył postępowanie w sprawie.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp