Postanowienie SN z dnia 29 października 2024 r., sygn. III USK 116/24
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Robert Stefanicki
w sprawie z odwołania M. K.
od decyzji Wojskowego Biura Emerytalnego w Zielonej Górze
o wznowienie wypłaty emerytury wojskowej,
na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w dniu 29 października 2024 r.,
na skutek skargi kasacyjnej odwołującego się od wyroku Sądu Apelacyjnego w Poznaniu
z dnia 10 maja 2023 r., sygn. akt III AUa 343/21,
odmawia przyjęcia skargi kasacyjnej do rozpoznania.
UZASADNIENIE
Sąd Apelacyjny w Poznaniu wyrokiem z 10 maja 2023 r. oddalił apelację M. K. od wyroku Sądu Okręgowego w Zielonej Górze z 21 grudnia 2020 r. oddalającego odwołanie wnioskodawcy od decyzji Dyrektora Wojskowego Biura Emerytalnego w Zielonej Górze z 2 lipca 2020 r. odmawiającej wznowienia wypłaty emerytury wojskowej M. K., wobec dokonanego przez zainteresowanego wyboru korzystniejszego świadczenia wypłaty emerytury z powszechnego systemu zabezpieczenia społecznego.
W wywiedzionej od powyższego wyroku skardze kasacyjnej odwołujący się podniósł zarzut naruszenia:
1. art. 32 Konstytucji w związku z art. 7 ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym żołnierzy zawodowych i ich rodzin (dalej jako ustawa zaopatrzeniowa) w zw. z art. 95 ust. 2 ustawy o emeryturach i rentach z FUS (dalej jako ustawa emerytalna) przez błędną wykładnię polegającą na przyjęciu, że prawa do pobierania dwóch świadczeń nie stosuje się do emerytów wojskowych rozpoczynających służbę przed 2 stycznia 1999 r.,
2. art. 67 Konstytucji przez błędną wykładnię polegającą na odmowie skorzystania z drugiego świadczenia emerytalnego (tzw. wojskowego) w sytuacji, gdy emerytowi przyznano prawo do pobierania świadczenia wojskowego z zatrzymaniem wypłaty świadczenia, co oznacza, że faktycznie nie ma on możliwości skonsumowania odkładanych składek.
Wskazując na powyższe zarzuty, odwołujący się wniósł o uchylenie zaskarżonego wyroku w całości i przekazanie sprawy do ponownego rozpoznania Sądowi Apelacyjnemu, ewentualnie o uchylenie zaskarżonego wyroku w całości oraz orzeczenie co do istoty sprawy przez uwzględnienie apelacji i odwołania, a także zmianę zaskarżonej decyzji w całości przez zobowiązanie organu rentowego do podjęcia zawieszonego świadczenia emerytalnego wraz z ustawowymi odsetkami za opóźnienie do dnia zapłaty oraz zasądzenia od organu rentowego na rzecz odwołującego się kosztów postępowania według norm prawem przepisanych.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty