Wyrok SN z dnia 8 października 2024 r., sygn. III USKP 46/24
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Bohdan Bieniek (przewodniczący, sprawozdawca)
SSN Krzysztof Rączka
SSN Romualda Spyt
w sprawie z odwołania B. S.
od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddziału w Lublinie
o prawo do renty z tytułu choroby zawodowej,
po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w dniu 8 października 2024 r.,
skargi kasacyjnej odwołującego się od wyroku Sądu Apelacyjnego w Lublinie
z dnia 23 lutego 2023 r., sygn. akt III AUa 96/22,
uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania Sądowi Apelacyjnemu w Lublinie, pozostawiając temu sądowi rozstrzygnięcie o kosztach postępowania kasacyjnego.
[SOP]
t
UZASADNIENIE
Sąd Okręgowy w Lublinie, wyrokiem z dnia 10 grudnia 2021 r., oddalił odwołanie B. S. od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, Oddział w Lublinie z dnia 24 września 2020 r., odmawiającej mu prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy w związku z chorobą zawodową.
W sprawie ustalono, że odwołujący się, orzeczeniem Powiatowego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności w P., został uznany za osobę niepełnosprawną w stopniu umiarkowanym na okres od 2 marca 2020 r. do dnia 30 kwietnia 2023 r. Jednocześnie pobierał on rentę z tytułu częściowej niezdolności do pracy z ogólnego stanu zdrowia od dnia 17 lutego 2019 r., ostatnio przyznaną do dnia 31 marca 2022 r.
Wnioskodawca, w dniu 26 czerwca 2020 r., złożył wniosek o świadczenie rentowe z tytułu choroby zawodowej. Powołał się na decyzję Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w L. z dnia 28 lutego 2020 r., stwierdzającą chorobę zawodową - boreliozę. Lekarz orzecznik i komisja lekarska Zakładu Ubezpieczeń Społecznych nie stwierdzili z tego tytułu niezdolności do pracy.
Sąd Okręgowy badał, czy wnioskodawca jest niezdolny do pracy w związku z chorobą zawodową w myśl art. 6 ust. 1 pkt 6 ustawy z dnia 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (jednolity tekst: Dz.U. z 2022 r., poz. 2189, dalej jako ustawa wypadkowa). Dlatego też dopuścił dowód z opinii biegłych lekarzy, które wskazywały, że stan zdrowia wnioskodawcy nie powoduje istotnych ograniczeń w funkcjonowaniu organizmu w związku z chorobą zawodową. Wnioskodawca może podjąć pracę na otwartym rynku pracy z wykorzystaniem swoich kwalifikacji i doświadczenia zawodowego, z przeciwwskazaniem do wykonywania ciężkiej pracy fizycznej, wymagającej długotrwałej pozycji wymuszonej i dźwigania ciężarów.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty