14.11.2024

Wyrok NSA z dnia 14 listopada 2024 r., sygn. II GSK 634/23

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Mirosław Trzecki (spr.) Sędzia NSA Andrzej Skoczylas Sędzia del. WSA Wojciech Sawczuk Protokolant asystent sędziego Natalia Składanek po rozpoznaniu w dniu 14 listopada 2024 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej Ministra Klimatu i Środowiska od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 3 listopada 2022 r. sygn. akt V SA/Wa 249/22 w sprawie ze skargi B.P w Z.G. na decyzję Ministra Klimatu i Środowiska z dnia 15 listopada 2021 r. nr [...] w przedmiocie pisemnej interpretacji przepisów dotyczących terminu dostosowania zapasów obowiązkowych oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z 3 listopada 2022 r., sygn. akt V SA/Wa 249/22, po rozpoznaniu skargi B. w Z., (1) uchylił decyzję Ministra Klimatu i Środowiska z 15 listopada 2021 r. oraz poprzedzającą ją decyzję Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych z 29 czerwca 2021 r. oraz (2) zasądził zwrot kosztów postępowania sądowego.

Skargę kasacyjną od powyższego wyroku wniósł Minister Klimatu i Środowiska (dalej jako: "organ"), wnosząc o jego uchylenie i oddalenie skargi, ewentualnie o uchylenie zaskarżonego wyroku w całości i przekazanie sprawy do ponownego rozpoznania oraz zasądzenie zwrotu kosztów postępowania, w tym zwrotu kosztów zastępstwa procesowego według norm przepisanych.

Organ zarzucił:

1) naruszeniu przepisów prawa materialnego:

- art. 145 § 1 pkt 1 lit. a ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2024 r., poz. 935 ze zm.; dalej "p.p.s.a.") w zw. z art. art. 5 ust. 9 ustawy z dnia 16 lutego 2007 r. o zapasach ropy naftowej, produktów naftowych i gazu ziemnego oraz zasadach postępowania w sytuacjach zagrożenia bezpieczeństwa paliwowego państwa i zakłóceń na rynku naftowym (Dz. U. z 2020 r. poz. 411, ze zm.; dalej jako: "ustawa o zapasach"), poprzez dokonanie literalnej wykładni tego przepisu i przyjęcie, że jedynym wynikającym wprost z tego przepisu rozumieniem obowiązku dostosowania zapasów obowiązkowych w terminie do 30 czerwca każdego roku kalendarzowego jest uznanie, iż każdego rodzaju dostosowanie ilości zapasów (w tym zarówno ich zmniejszenie, jak ewentualne zwiększenie) powinno zostać zrealizowane w terminie do dnia 30 czerwca kolejnego roku kalendarzowego, co w praktyce oznacza, iż powinno to nastąpić do końca tego dnia, tak aby nowy (zaktualizowany) poziom zapasów mógł być utrzymywany od 1 lipca (od początku tego dnia), oraz odstąpieniu od wskazania uzasadnienia zmiany brzmienia art. 6 ust. 9 ustawy o zapasach (Dz. U. poz. 1517, druk sejmowy nr 3621);

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne