Interpretacja indywidualna z dnia 9 grudnia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-2.4014.287.2024.2.KK
W zakresie skutków podatkowych podziału spółki przez wydzielenie.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od czynności cywilnoprawnych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
8 października 2024 r. wpłynął Państwa wniosek z 8 października 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych podziału spółki przez wydzielenie.
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Spółka pod firmą X sp. z o.o. z siedzibą w (...) (NIP (...); zwana dalej „Spółką Przejmującą”) jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych (zwanego dalej „CIT”) i podlega (oraz na moment zaistnienia zdarzenia przyszłego opisanego w niniejszym wniosku będzie podlegać) nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce, zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (zwanej dalej „Ustawą o CIT”). Jednocześnie Spółka Przejmująca posiada (oraz na moment zaistnienia zdarzenia przyszłego opisanego w niniejszym wniosku będzie posiadać) status czynnego podatnika podatku od towarów i usług (zwanego dalej „VAT”) zgodnie z przepisami ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (zwanej dalej „Ustawą o VAT”).
Spółka Przejmująca należy do grupy kapitałowej (...), która prowadzi działalność w branży specjalistycznych (...).
Spółka Przejmująca jest obecnie jedynym wspólnikiem jednoosobowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością pod firmą Y sp. z o.o. z siedzibą w (...) (NIP (...); zwana dalej „Spółką Dzieloną”). Kapitał zakładowy Spółki Dzielonej wynosi (...) zł i dzieli się na (...) udziałów, a Spółka Przejmująca jest właścicielem 100% udziałów Spółki Dzielonej. Spółka Dzielona powstała w (...) r. Z kolei w (...) r. Spółka Dzielona uczestniczyła w połączeniu ze spółką pod firmą A sp. z o.o. z siedzibą w (...) (NIP (...); zwaną dalej „A”) oraz spółką pod firmą B sp. z o.o. z siedzibą w (...) (NIP (...); zwaną dalej „B”) przez przeniesienie całego majątku A oraz B na Spółkę Dzieloną, tzn. w trybie art. 492 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (zwanej dalej „KSH”).
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty