Interpretacja indywidualna z dnia 13 grudnia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDST2-2.4011.412.2024.2.MS
Możliwość opodatkowania dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej preferencyjną stawką podatkową (opodatkowanie IP-BOX).
Interpretacja indywidualna
– stanowisko prawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
24 września 2024 r. wpłynął Pana wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy preferencyjnego opodatkowania dochodów generowanych przez prawa własności intelektualnej. Uzupełnił go Pan w odpowiedzi na wezwanie – 6 listopada 2024 r. (data wpływu).
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą od (...) 2015 r. Działalność jest wpisana do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Od ww. dnia jest zarejestrowany jako podatnik VAT czynny. Od chwili rozpoczęcia działalności gospodarczej posiada nieograniczony obowiązek podatkowy na terytorium Polski. Dochody z działalności gospodarczej Wnioskodawca opodatkowuje zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych. Nie korzysta z ryczałtowych form opodatkowania dochodów. Prowadzi podatkową księgę przychodów i rozchodów wraz z dodatkową ewidencją, o której mowa w art. 30cb ustawy o PIT, w związku z uzyskiwaniem dochodów z kwalifikowanego prawa własności jakim jest autorskie prawo do programu komputerowego.
Zgodnie z Polską Klasyfikacją Działalności Wnioskodawca wykonuje działalność gospodarczą sklasyfikowaną pod numerem 62.01.Z. Działalność związana z oprogramowaniem. W prowadzonej działalności gospodarczej nie zatrudnia osób w oparciu o Kodeks pracy ani Kodeks cywilny. Nie współpracuje również z podwykonawcami prowadzącymi działalność gospodarczą.
Wnioskodawca nie posiada statusu centrum badawczo-rozwojowego. Uzyskiwane przez niego dochody pochodzą wyłącznie z prowadzonej działalności gospodarczej, głównie z kwalifikowanego prawa własności w postaci autorskiego prawa do programu komputerowego. W prowadzonej działalności gospodarczej nie uzyskuje dochodów pochodzących z: opłat lub należności licencyjnych dotyczących kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, kwalifikowanego prawa własności intelektualnej uwzględnionego w cenie sprzedaży produktu lub usługi, odszkodowania za naruszenie praw wynikających z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, uzyskanego w postępowaniu spornym, w tym sądowym albo arbitrażowym.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty