Interpretacja indywidualna z dnia 6 grudnia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-1.4012.597.2024.2.KO
Brak opodatkowania rozliczeń finansowych obejmujących podział kosztów oraz zysku dokonywane przez Uczestników w ramach wspólnego przedsięwzięcia.
Interpretacja indywidualna
– stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.
Zakres wniosku wspólnego o wydanie interpretacji indywidualnej
7 października 2024 r. wpłynął Państwa wniosek wspólny o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku od towarów i usług w zakresie braku opodatkowania rozliczeń finansowych obejmujących podział kosztów oraz zysku dokonywane przez Uczestników w ramach wspólnego przedsięwzięcia.
Treść wniosku wspólnego jest następująca:
Zainteresowani, którzy wystąpili z wnioskiem
1)Zainteresowany będący stroną postępowania:
L
2)Zainteresowany niebędący stroną postępowania:
- B
- U
Opis zdarzenia przyszłego
Na podstawie art. 14b § 1 i 2 Ordynacji podatkowej (Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.) (dalej jako: „Ordynacja podatkowa”), działając w imieniu stron postępowania tj.:
-L (dalej jako: „L”, „L”, „Wnioskodawca”),
-B (dalej jako: „B”, „B”) oraz
-U (dalej jako: „U”, „U”),
(dalej łącznie jako: „Uczestnicy”, „Spółki” lub „Wnioskodawcy”), zwracam się o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, a mianowicie art. 5 ust. 1 pkt 1, art. 8 ust. 1 oraz art. 7 ust. 1 ustawy o VAT w brzmieniu obowiązującym na dzień składania wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej, w sprawie ustalenia, czy rozliczenia finansowe obejmujące podział kosztów oraz zysku dokonywane przez Uczestników w ramach wspólnego przedsięwzięcia nie stanowią wynagrodzenia z tytułu odpłatnej dostawy towarów i odpłatnego świadczenia usług w rozumieniu art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT i tym samym powinny być dokonywane za pomocą not księgowych.
Zgodnie z art. 14r § 1 Ordynacji podatkowej z wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej może wystąpić dwóch lub więcej zainteresowanych uczestniczących w tym samym zaistniałym stanie faktycznym albo mających uczestniczyć w tym samym zdarzeniu przyszłym (wniosek wspólny). Z uwagi na fakt, że wszystkie Spółki będą uczestniczyć w tym samym zdarzeniu przyszłym, postanowiły one wystąpić ze wspólnym wnioskiem o wydanie interpretacji.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty