Postanowienie SN z dnia 24 października 2024 r., sygn. III KK 368/24
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Waldemar Płóciennik
na posiedzeniu w trybie art. 535 § 3 k.p.k.
po rozpoznaniu w Izbie Karnej w dniu 24 października 2024 r.,
sprawy P.G.
skazanego z art. 148 § 1 k.k.
z powodu kasacji wniesionej przez pełnomocnika oskarżycielki posiłkowej J.K.
od wyroku Sądu Apelacyjnego w Szczecinie
z dnia 11 stycznia 2024 r., sygn. akt II AKa 241/23,
zmieniającego wyrok Sądu Okręgowego w Szczecinie
z dnia 27 czerwca 2023 r., sygn. akt III K 315/23,
p o s t a n o w i ł
1. oddalić kasację jako oczywiście bezzasadną,
2. obciążyć oskarżycielkę posiłkową kosztami sądowymi
postępowania kasacyjnego.
WB.
UZASADNIENIE
Sąd Okręgowy w Szczecinie wyrokiem z dnia 27 czerwca 2023 r. w sprawie III K 315/23 uznał oskarżonego P.G. za winnego tego, że w dniu 17 grudnia 2021 r. w G. przy ul. (…) działając z ewentualnym zamiarem pozbawienia życia W.K. trzymanym w ręku nożem zadał pokrzywdzonemu cios w okolice górnej części klatki piersiowej, powodując ranę kłutą penetrującą do jamy otrzewnej, skutkującą perforacją żołądka, przepony i śledziony, skutkującą niewydolnością oddechowo-krążeniową w przebiegu niewydolności wielonarządowej, a w konsekwencji powodując zgon W.K., tj. popełnienia czynu z art. 148 § 1 k.k. i za to, na podstawie art. 148 § 1 k.k. wymierzył mu karę 15 lat pozbawienia wolności (pkt 1 wyroku), na poczet której zaliczył mu okres rzeczywistego pozbawienia wolności w sprawie od dnia 19 grudnia 2021 r. godz. 19:30 (pkt 4).
2. na podstawie art. 46 § 2 k.k. zasądził od oskarżonego na rzecz pokrzywdzonej J.K. nawiązkę w kwocie 100.000 zł tytułem zadośćuczynienia.
Sąd orzekł o przepadku dowodu rzeczowego w postaci noża oraz o kosztach.
Obrońca oskarżonego zaskarżył wyrok Sądu pierwszej instancji w całości i na podstawie art. 438 pkt 1, 2, 3 i 4 k.p.k. zarzucił:
I. „obrazę przepisów postępowania, która mogła mieć wpływ na treść orzeczenia, a mianowicie:
1) art. 2 k.p.k. w zw. z art. 4 k.p.k. w zw. z art. 7 k.p.k. poprzez przekroczenie granic swobodnej oceny dowodów oraz ukształtowanie przekonania co do rozstrzygnięcia sprawy na podstawie przeprowadzonych dowodów ocenionych dowolnie bez uwzględnienia zasad prawidłowego rozumowania oraz bez wskazań wiedzy i doświadczenia życiowego, a w konsekwencji odmówienie wiarygodności wyjaśnieniom oskarżonego, podczas gdy są one logiczne wewnętrznie, spójne i pokrywają się z okolicznościami ustalanymi na podstawie innych źródeł dowodowych, a w szczególności poprzez bezzasadne przyjęcie, że oskarżony w trakcie zdarzenia z dnia 17 grudnia 2021 r. przewidywał albo mógł przewidzieć, że wbijając nóż w klatkę piersiową, gdzie znajdują się ważne dla funkcji życiowych organy, może spowodować śmierć człowieka i pomimo młodego wieku (17 lat) jest osobą dorosłą w rozumieniu kodeksu karnego, rozumną i poczytalną, więc zdawał sobie z tego sprawę i to rozumiał podczas, gdy oskarżony P.G. w toku całego postępowania stanowczo negował jakikolwiek zamiar pozbawiania życia pokrzywdzonego W.K., czy też P.Z.;
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty