12.06.2024 Podatki

Wyrok NSA z dnia 12 czerwca 2024 r., sygn. I FSK 101/24

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Sylwester Marciniak, Sędzia NSA Arkadiusz Cudak, Sędzia WSA (del.) Włodzimierz Gurba (sprawozdawca), , po rozpoznaniu w dniu 12 czerwca 2024 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej D.M. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 24 października 2023 r. sygn. akt I SA/Po 453/23 w sprawie ze skargi D.M. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Poznaniu z dnia 6 kwietnia 2023 r. nr 3001-IEW2.4253.3. 2023 w przedmiocie określenia i zabezpieczenia przybliżonej kwoty podatku od towarów i usług za poszczególne miesiące od stycznia do grudnia 2018 r. 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od D.M. na rzecz Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Poznaniu kwotę 240 (słownie: dwieście czterdzieści) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

1.1. Zaskarżonym wyrokiem z 24 października 2023 r., I SA/Po 453/23 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu (dalej jako "WSA, Sąd pierwszej instancji"), działając na podstawie art. 151 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz.U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm., dalej jako "P.p.s.a."), oddalił skargę D.M. (dalej jako "Strona, Podatnik, Skarżący, Kasator") na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Poznaniu (dalej jako "Organ, DIAS") z 6 kwietnia 2023 r. w przedmiocie określenia i zabezpieczenia przybliżonej kwoty podatku od towarów i usług za poszczególne miesiące od stycznia do grudnia 2018 r.

1.2. Jak wskazano w uzasadnieniu zaskarżonego wyroku, istotą sporu jest czy prawidłowo przeprowadzono postępowanie dowodowe, które uprawdopodobniło istnienie uzasadnionej obawy niewykonania przez podatnika zobowiązań podatkowych w podatku od towarów i usług określonych w przybliżonej wysokości. Zdaniem organów, zgromadzony w sprawie materiał dowodowy dał podstawy do stwierdzenia, że czynności wykonywane przez firmę D. D.M., ograniczające się do wystawienia faktur z tytułu najmu hali i maszyn na rzecz X.Sp. z o.o., nie spełniają norm określonych w art. 7 ust. 1 oraz art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz. U. z 2018 r., poz. 2174 ze zm. – w skrócie: "u.p.t.u.") i tym samym nie stanowią czynności podlegających opodatkowaniu. Jak ustalono, o pozorności wykonywanych usług świadczyły okoliczności, że firma D.D.M. faktycznie nie wynajmowała hali i maszyn, ponieważ w dalszym ciągu ponosiła wszelkie koszty związane z użytkowaniem hali i maszyn (podatek od nieruchomości, naprawa maszyn, media, sprzątanie, wywóz odpadów), a faktury te były wystawione jedynie w celu uwiarygodnienia prowadzenia działalności przez X. Sp. z o.o. W konsekwencji uznano, że faktury VAT wystawione przez firmę D.D. M. na rzecz X.Sp. z o.o., nie potwierdzają rzeczywistych zdarzeń gospodarczych. Organ orzekł o zabezpieczeniu na majątku podatnika określonego wyżej zaniżenia zobowiązania podatkowego w podatku od towarów i usług za okres od stycznia do grudnia 2018 r. wraz z odsetkami za zwłokę przed wydaniem decyzji określającej wysokość zobowiązania podatkowego w podatku od towarów i usług w łącznej kwocie 712.493 zł.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty