Sankcje unijne a transfer środków z Rosji przez obywatela UE - Wyrok NSA z dnia 11 września 2024 r., sygn. II GSK 605/24
Dla uzyskania zezwolenia na przyjęcie depozytu finansowego z Rosji na podstawie rozporządzenia nr 833/2014, konieczne jest wykazanie, że środki te służą zaspokajaniu podstawowych potrzeb na terytorium UE. Subiektywne twierdzenia o planach przeniesienia centrum życiowych interesów do UE, bez przedstawienia dowodów, nie stanowią wystarczającej podstawy dla wydania zezwolenia.
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Cezary Pryca Sędzia NSA Zbigniew Czarnik (spr.) Sędzia del. WSA Henryka Lewandowska-Kuraszkiewicz po rozpoznaniu w dniu 11 września 2024 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej M.P. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 26 lipca 2023 r. sygn. akt III SA/Wa 535/23 w sprawie ze skargi M.P. na decyzję Szefa Krajowej Administracji Skarbowej z dnia 12 grudnia 2022 r. nr DNK7.8652.930.2022 w przedmiocie zezwolenia na przejęcie depozytu środków finansowych oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie (dalej: WSA, sąd pierwszej instancji) wyrokiem z 26 lipca 2023 r. sygn. akt III SA/Wa 535/23 oddalił skargę M.P. (dalej: skarżący) na decyzję Szefa Krajowej Administracji Skarbowej (dalej: Szef KAS) z 12 grudnia 2022 r. nr DNK7.8652.930.2022 w przedmiocie odmowy zezwolenia na przyjęcie depozytu środków finansowych.
Sąd pierwszej instancji orzekał w następującym stanie sprawy:
Skarżący, na podstawie art. 5c ust. 1 lit. a rozporządzenia Rady (UE) nr 833/2014 z dnia 31 lipca 2014 r. dotyczącego środków ograniczających w związku z działaniami Rosji destabilizującymi sytuację na Ukrainie (Dz. U. UE. L. z 2014 r. Nr 229, str. 1 z późn. zm., dalej rozporządzenie nr 833/2014), wystąpił z wnioskiem o wydanie zezwolenia na przyjęcie przelewu pieniężnego w wysokości 257.305,76 USD wykonanego z rosyjskiego banku S. z konta należącego do jego żony Y.M., obywatelki rosyjskiej i zaksięgowanie go na rachunku walutowym skarżącego prowadzonym przez [...] Bank S.A. W uzasadnieniu wniosku skarżący wyjaśnił, że jest obywatelem Polski mieszkającym z żoną w Rosji, natomiast planuje powrót wraz z rodziną do Polski i przelane środki są mu niezbędne do osiedlenia się w kraju i zaspokojenia podstawowych potrzeb życiowych, zaś odmowa przyjęcia przelewu i odesłanie pieniędzy do Rosji będzie równoznaczne z ich konfiskatą lub stratą, a tym samym oznacza pozbawienie strony i jego rodziny środków do życia. Wnioskodawca wyjaśnił ponadto, że nie mógł wykonać przelewu środków z własnego rachunku bankowego z uwagi na ograniczenia wprowadzone przez Rosję w zakresie przekazywania środków pieniężnych w walutach obcych na jakiekolwiek rachunki zagraniczne. Z tego względu jedyną możliwością transferu środków stanowiących oszczędności całego życia skarżącego było dokonanie przelewu z konta bankowego należącego do jego żony.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty