Interpretacja indywidualna z dnia 29 listopada 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-3.4014.518.2024.1.LM
Jeżeli zatem, otrzymała Pani nieruchomość zabudowaną budynkiem, który nie nadawał się do zamieszkania i był przeznaczony do rozbiórki (co zostało potwierdzone przez odpowiednie Organy i zawarte już w dokumentach darowizny), to nie mógł on służyć zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych nabywcy (nie spełniał on definicji budynku mieszkalnego w świetle ustawy Prawo budowlane). Należy zatem uznać, że w przypadku spełnienia przez Panią przy zakupie mieszkania pozostałych warunków zwolnienia z art. 9 pkt 17 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych powinna być Pani objęta tym zwolnieniem.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowna Pani,
stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku od czynności cywilnoprawnych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
9 października 2024 r. wpłynął Pani wniosek z 9 października 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej. Wniosek dotyczy podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie możliwości skorzystania ze zwolnienia określonego w art. 9 pkt 17 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. Uzupełniła go Pani samoistnie 25 października 2024 r. (data wpływu – 25 października 2024 r.).
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
W drodze darowizny otrzymała Pani działkę, na której znajdował się dom, jednak budynek ten nie nadawał się do zamieszkania, co zostało opisane w dokumentach darowizny. Dom był określony jako budynek przeznaczony do rozbiórki i nie był zamieszkiwany od momentu otrzymania przez Panią darowizny. Zgodnie z tym, dom został zburzony, a obecnie jest Pani właścicielką jedynie działki bez żadnej nieruchomości mieszkalnej. Co potwierdza zawiadomienie o wprowadzonych zmianach w danych ewidencyjnych (…) wydane przez (…). Zamierza Pani teraz dokonać zakupu swojej pierwszej nieruchomości, która będzie Pani pierwszym lokalem mieszkalnym. Podczas konsultacji z notariuszem została Pani poinformowana, że w celu skorzystania ze zwolnienia z podatku od czynności cywilnoprawnych – 2%, konieczne jest uzyskanie potwierdzenia od urzędu skarbowego.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty