03.09.2024

Zasady ustalania opłaty za odpady według wodomierza głównego - Wyrok NSA z dnia 3 września 2024 r., sygn. III FSK 266/24

Metoda ustalania opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi na podstawie ilości zużytej wody musi opierać się na wskazaniach wodomierza głównego całej nieruchomości, gdyż to spółdzielnia mieszkaniowa jest podmiotem zobowiązanym do uiszczania opłat, a nie indywidualni właściciele poszczególnych lokali.

Teza od Redakcji

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Anna Dalkowska, Sędzia NSA Jacek Pruszyński, Sędzia del. WSA Agnieszka Olesińska (sprawozdawca), po rozpoznaniu w dniu 3 września 2024 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Spółdzielni Mieszkaniowej "B." w D. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie z dnia 29 listopada 2023 r. sygn. akt I SA/Sz 437/23 w sprawie ze skargi Spółdzielni Mieszkaniowej "B." w D. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Koszalinie z dnia 16 czerwca 2023 r. nr SKO.4141.2463.2022 w przedmiocie opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

|III FSK 266/24 | |

| | |

UZASADNIENIE

Zaskarżonym wyrokiem z dnia 29 listopada 2023 r., sygn. akt I SA/Sz 437/23 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie oddalił skargę Spółki Mieszkaniowej "B." w D. (dalej jako: skarżąca) na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Koszalinie z dnia 16 czerwca 2023 r. w przedmiocie opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi.

Sąd pierwszej instancji w uzasadnieniu wskazał, że spór w niniejszej sprawie w istocie dotyczył prawa a nie ustaleń faktycznych. Skarżąca nie kwestionowała bowiem, że jest podmiotem zobowiązanym do złożenia deklaracji, że nieruchomość wyposażona jest w wodomierz (licznik) wody zużytej na nieruchomości, ponadto posiada liczniki indywidualne w poszczególnych lokalach mieszkalnych, nie kwestionowała także obowiązku uiszczania przedmiotowej opłaty ale jej wysokość w związku z przyjętym sposobem przez organ odczytu licznika zużytej wody tj. według wskazań wodomierza głównego na nieruchomości położonej w D. przy ul. [...], a nie z liczników indywidualnych lokali mieszkalnych. Odnosząc się do wskazanego sporu WSA w Szczecinie stwierdził, że na podstawie art. 6k ustawy z dnia 13 września 1996 o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (t.j. Dz.U. 2022 r. poz. 2519, zwana w dalszej części: "u.c.p.g.") Rada Miejska w D. w drodze ww. uchwały z dnia 25 listopada 2021 r. nr [...] w odniesieniu do nieruchomości na których zamieszkują mieszkańcy postanowiła, że opłata za gospodarowanie odpadami ustalana będzie na podstawie metody, o której mowa w art. 6j ust. 1 pkt 2 u.c.p.g., tj. według zużycia wody z danej nieruchomości. Stawka opłaty została określona w ww. uchwale w kwocie 11,00 zł za 1 m3 zużytej wody. Podkreślił, że przedmiotem kontroli Sądu w rozpoznawanej sprawie nie jest uchwała Rady Miejskiej w D., czy to w sprawie wyboru metody, stawki opłaty dotyczące okresu 2022 roku, czy prawidłowości postanowień. Przedmiotem skargi są bowiem decyzje w sprawie opłaty za gospodarowanie odpadami, podstawą której są konkretne zapisy ww. uchwał. WSA w Szczecinie podkreślił, że wobec powyższego nie może modyfikować zapisów tejże uchwały. Odnosząc się natomiast do sposobu obliczenia opłat w decyzjach wskazał, że jest on zgodny z regulacjami zawartymi w ww. uchwale Rady Miejskiej w D., w sprawie wyboru metody ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, ustalenia stawki opłaty oraz określenia stawki opłaty podwyższonej. Wymieniona uchwała jest prawem miejscowym, zatem skarżąca nie mogła skutecznie w indywidualnych sprawach administracyjnych, zakończonych wydaniem decyzji, kwestionować ustalonych w tych aktach zasad odpłatności. Dopóki zatem akt prawa miejscowego obowiązuje Sąd ma obowiązek stosować taką regulację. Na mocy art. 178 ust. 1 Konstytucji RP Sąd jedynie w toku rozpoznawania konkretnej sprawy może oceniać, czy przepisy rangi niższej niż ustawowa są zgodne z przepisami ustawy. Jeśli zaś stwierdzi niezgodność z ustawą takiej regulacji, może odmówić z tego powodu jedynie jego stosowania, pomimo, że formalnie przepis pozostaje nadal w systemie prawnym. Jednakże zdaniem sądu pierwszej instancji brak było podstaw do odmowy zastosowania przedmiotowej uchwały.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne