19.09.2024

Postanowienie SN z dnia 19 września 2024 r., sygn. II CSKP 307/23

19 września 2024 r.

Sąd Najwyższy w Izbie Cywilnej w składzie:

SSN Dariusz Dończyk (przewodniczący, sprawozdawca)
‎SSN Władysław Pawlak
‎SSN Agnieszka Piotrowska

po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym 19 września 2024 r. w Warszawie
‎skargi kasacyjnej I. R.
‎od postanowienia Sądu Okręgowego w Łodzi
‎z 18 lutego 2020 r., III Ca 629/19,
‎w sprawie z wniosku I. R.
‎z udziałem K. R., J. W., I. W., E. W., K. W. i Z. S. - następcy prawnego J. S.
‎o uchylenie lub zmianę postanowienia o stwierdzenie nabycia spadku,

uchyla zaskarżone postanowienie i przekazuje sprawę
‎Sądowi Okręgowemu w Łodzi do ponownego rozpoznania
‎i rozstrzygnięcia o kosztach postępowania kasacyjnego.

Władysław Pawlak Dariusz Dończyk Agnieszka Piotrowska

[SOP]

UZASADNIENIE

Wnioskodawczyni I.R. wniosła o zmianę postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku po J.S. z 13 czerwca 2016 r., I Ns 692/16. Twierdziła, że zmarła sporządziła testament notarialny 5 stycznia 2016 r., którym powołała ją do dziedziczenia. Sąd w sprawie o sygn. I Ns 692/16 stwierdził nabycie spadku na rzecz K.B. w oparciu o wcześniejszy testament spadkodawczyni. I.R. nie była uczestniczką w tym postępowaniu. Uczestnicy postępowania zakwestionowali ważność testamentu, na który powołała się wnioskodawczyni. Na rozprawie 14 listopada 2018 r. uczestniczka K.B. oświadczyła, że zmieniła nazwisko na R.

13 czerwca 2016 r. Sąd Rejonowy dla Łodzi - Śródmieścia w Łodzi
‎w sprawie o sygn. I Ns 692/16 stwierdził, że spadek po J.S. na podstawie testamentów z 2007 r. nabyła K.B..

18 lipca 2016 r. I.R. wystąpiła z wnioskiem o stwierdzenie nabycia spadku na podstawie testamentu z 5 stycznia 2016 r. Wniosek był zarejestrowany pod sygn. I Ns 1531/16 i został odrzucony postanowieniem z 27 lipca 2016 r.

J.S. w 2009 r. poznała I.R., która przychodziła na początku pożyczać produkty spożywcze. Spadkodawczyni doradzała K.R., aby nie pożyczała jej żadnych pieniędzy. I.R. prowadziła firmę sprzątającą i umówiły się ze spadkodawczynią, że odpracuje swoje długi sprzątając. Po pobycie w szpitalu w 2015 r. spadkodawczyni nie chodziła, wymagała bardziej intensywnej pomocy. Zajmowała się nią wnioskodawczyni, która także przynosiła jej posiłki. Łącznie przez 4 lata wnioskodawczyni pomagała J.S., także przez dwa ostatnie lata, kiedy była osobą leżącą. Rodzina spadkodawczyni mieszka poza Ł. i miała głównie kontakt telefoniczny ze spadkodawczynią. Ich relacje były dobre. Przyjeżdżali do niej w odwiedziny, najczęściej uczestniczka K.R.. Uczestniczka rozmawiała z ciocią telefonicznie codziennie. Podczas tych rozmów spadkodawczyni żaliła się, że I.R. bezczelnie upomina się o mieszkanie, które uczestniczka wcześniej wykupiła. K.R. chciała zabrać spadkodawczynię do siebie, ale ona się nie zgadzała. Mówiła, że stać ją, żeby zapewnić sobie opiekę. Uczestniczka zauważyła, że w obecności I.R. spadkodawczyni jest powściągliwa w rozmowie. Gdy odbierała telefon, to zaraz oddawała słuchawkę I.R.. W listopadzie 2015 r. spadkodawczyni płakała, że I. się na nią obraziła. Nie chciała, aby uczestniczka do niej przyjechała, bo obawiała się, że I.R. się na nią obrazi, bo jest zazdrosna. I.R. mówiła uczestniczce, że pani J. na nią musi przepisać mieszkanie za opiekę. Podobnie mówiła sąsiadka. Po tych rozmowach relacje I.R. i K.R. się popsuły.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp