Interpretacja indywidualna z dnia 3 grudnia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDWPT.4011.280.2024.2.ASZ
Preferencyjne opodatkowanie dochodów generowanych przez prawa własności intelektualnej (tzw. IP Box).
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
16 października 2024 r. wpłynął Pana wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie preferencyjnego opodatkowania dochodów generowanych przez prawa własności intelektualnej (tzw. IP Box). Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 9 listopada 2024 r. oraz pismem z 19 listopada 2024 r.
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Prowadzi Pan jednoosobową działalność gospodarczą od 7 lipca 2022 r. pod firmą X, prowadzoną pod adresem …., zarejestrowaną w CEIDG pod numerem NIP: … i numerem REGON: …..
Przedmiotowa działalność dotyczy tworzenia oprogramowania od samego początku prowadzenia działalności gospodarczej. Ma Pan nieograniczony obowiązek podatkowy w Polsce w rozumieniu art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2647 z późn. zm., dalej zwana „ustawa o PIT”) i zamierza Pan rozliczać się na podstawie podatkowej księgi przychodów i rozchodów oraz wybrać podatek liniowy jako formę opodatkowania. Wnosi Pan o wydanie indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie możliwości skorzystania z preferencyjnej stawki opodatkowania 5% na podstawie art. 30ca ustawy o PIT.
Działa Pan w branży informatycznej, pracując na stanowisku ……, jest Pan odpowiedzialny za warstwę …… oprogramowania. Głównym przedmiotem Pana działalności jest tzw. …... Jest to złożony i skomplikowany proces, który wymaga posiadania wiedzy z zakresu programowania. W ramach …… zajmuje się Pan tworzeniem stron i aplikacji internetowych. W ramach Pana działalności tworzy Pan kod, jest twórcą oprogramowania komputerowego. W Pana codziennej pracy korzysta z języków programowania: …..również bibliotek takich jak np.: ….., formatu do wymiany danych …..), oraz platform do tworzenia stron internetowych: ……. Najczęściej wygląda to tak, że otrzymuje Pan projekt graficzny nowej strony/funkcjonalności od grafika w formie pliku graficznego (…..), i Pana zadaniem jest przenieść to na kod. Często współpracuje Pan w tym zakresie z ……. Zlecenia programistyczne realizowane przez Pana w ramach prowadzonej działalności gospodarczej nie są wykonywane pod kierownictwem kontrahenta. Ma Pan możliwość wykonywania zleceń zdalnie, w różnych miejscach oraz czasie, a także nie jest Pan związany sztywnymi godzinami pracy. Jednakże ze względu na specyfikę świadczonych usług istnieje możliwość uzgodnienia miejsca i czasu realizacji zlecenia pomiędzy Panem, a kontrahentem. Należy podkreślić, że w związku z tak wykonywaną działalnością ponosi Pan ryzyko gospodarcze zarówno w kontekście odpowiedzialności za jakość i ewentualne wady świadczonych usług, jak i zmian kontrahentów, niepewności efektu i metod dojścia do umówionego rezultatu.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty