Bezczynność i wymijająca odpowiedź organu administracyjnego: wyrok NSA - Wyrok NSA z dnia 21 listopada 2024 r., sygn. III OSK 859/24
Bezczynność organu administracyjnego w udostępnianiu informacji publicznej zachodzi, gdy organ nie udostępnia pełnej informacji w ustawowym terminie, a lakoniczne stwierdzenie braku szczegółowych danych nie może być uznane za spełnienie tego obowiązku.
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Ewa Kwiecińska (spr.) Sędziowie: Sędzia NSA Zbigniew Ślusarczyk Sędzia del. WSA Paweł Mierzejewski po rozpoznaniu w dniu 21 listopada 2024 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Prezesa Narodowego Banku Polskiego od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 14 grudnia 2023 r., sygn. akt II SAB/Wa 509/23 w sprawie ze skargi J.S. na bezczynność Prezesa Narodowego Banku Polskiego w przedmiocie udostępnienia informacji publicznej oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 14 grudnia 2023 r., sygn. akt II SAB/Wa 509/23 Wojewódzki Sad Administracyjny w Warszawie na skutek skargi J.S. (skarżący) na bezczynność Prezesa Narodowego Banku Polskiego w przedmiocie rozpoznania wniosku z dnia 25 maja 2023 r. o udostępnienie informacji publicznej zobowiązał Prezesa Narodowego Banku Polskiego do rozpoznania wniosku skarżącego z dnia 25 maja 2023 r. o udostępnienie informacji publicznej, w terminie 14 dni od daty doręczenia prawomocnego wyroku wraz z aktami sprawy (pkt 1), stwierdził, że bezczynność organu nie miała miejsca z rażącym naruszeniem prawa (pkt 2), zasądził od Prezesa Narodowego Banku Polskiego na rzecz skarżącego J.S. kwotę 100 złotych, tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego. W sprawie ustalono następujący stan faktyczny i prawny:
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty