Interpretacja indywidualna z dnia 27 listopada 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-3.4014.473.2024.2.BD
Przeniesienie ogółu praw i obowiązków wspólnika w spółce jawnej.
Interpretacja indywidualna
– stanowisko prawidłowe
Szanowna Pani,
stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku od czynności cywilnoprawnych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
16 września 2024 r. wpłynął Pani wniosek z 16 września 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej. Wniosek dotyczy podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych zawarcia umowy przeniesienia ogółu praw i obowiązków wspólnika w spółce jawnej. Uzupełniła go Pani – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 19 listopada 2024 r. (data wpływu 19 listopada 2024 r.).
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
Jest Pani jednym ze wspólników spółki jawnej. 27 czerwca 2024 r. zawarła Pani z dwoma innymi wspólnikami umowę zbycia ogółu praw i obowiązków wspólnika spółki jawnej.
Zgodnie z § 2 ust. 1 przedmiotowej umowy z dniem zawarcia (27 czerwca 2024 r.) nabyła Pani ogółu praw i obowiązków Zbywcy w Spółce jawnej działającej pod firmą (…) spółka jawna z siedzibą w (…). Zgodnie z zapisami § 1 ust. 1 przedmiotowej umowy Zbywca oświadczył, że: 1) pozostaje w związku małżeńskim, w którym obowiązuje ustrój wspólności majątkowej małżeńskiej, a jej małżonek wyraził zgodę na zaciągnięcie zobowiązań wynikających z tej umowy, zgoda ta zaś stanowi załącznik nr 1 do umowy; 2) Zbywca jest wspólnikiem spółki jawnej działającej pod firmą: (…) spółka jawna z siedzibą w (…), wpisanej do Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem (…) (zwanej dalej: Spółką); 3) Spółka nie znajduje się w trakcie postępowania upadłościowego ani restrukturyzacyjnego, postępowania w przedmiocie ogłoszenia upadłości bądź otwarcia postępowania restrukturyzacyjnego, nie jest prowadzone jej postępowanie układowe, nie złożyła oświadczenia o wszczęciu postępowania naprawczego, nie została otwarta jej likwidacja; 4) prawa Zbywcy w Spółce są wolne od wad prawnych, przedmiotem postępowania upadłościowego, restrukturyzacyjnego, układowego, likwidacyjnego, naprawczego, egzekucyjnego, nie stanowią przedmiotu sporu sądowego, jak również żadna osoba nie zgłosiła do nich jakichkolwiek roszczeń; 5) Zbywca nie zalega z jakimikolwiek świadczeniami na rzecz Spółki, ani też Spółka nie posiada zobowiązań wobec osób trzecich; 6) Zbywca nie znajduje się w trakcie postępowania upadłościowego ani restrukturyzacyjnego, postępowania w przedmiocie ogłoszenia upadłości bądź otwarcia postępowania restrukturyzacyjnego, nie jest prowadzone jej postępowanie układowe, nie złożyła oświadczenia o wszczęciu postępowania naprawczego, jak również nie istnieją przesłanki do wszczęcia jednego z powyższych postępowań, nie toczą się wobec niej żadne postępowania sądowe, administracyjne, egzekucyjne czy zabezpieczające, które mogłyby mieć wpływ na tą umowę, jak również nie istnieją przesłanki do wszczęcia takich postępowań, brak przeszkód do zawarcia tej umowy, a jej zawarcie i wykonanie nie naruszy praw osób trzecich, ani też nie będzie stanowiło podstawy uznania tej umowy za bezskuteczną wobec osób trzecich; 7) nie istnieją ustawowe ani umowne przeszkody w zbyciu na rzecz Nabywcy ogółu praw i obowiązków Zbywcy w Spółce, w szczególności umowa Spółki zawiera postanowienie zezwalające na zbycie przez wspólnika ogółu praw i obowiązków, a pozostali wspólnicy Spółki, tj. (…), wyrazili zgodę na zbycie ogółu praw i obowiązków w Spółce przez Zbywcę i na dowód powyższego Zbywca wręcza Nabywcy podpisane oświadczenie pozostałych wspólników z 24 stycznia 2024 r. na zbycie ogółu praw i obowiązków.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty