Postanowienie SN z dnia 21 listopada 2024 r., sygn. I CSK 2658/23
21 listopada 2024 r.
Sąd Najwyższy w Izbie Cywilnej w składzie:
SSN Dariusz Pawłyszcze
na posiedzeniu niejawnym 21 listopada 2024 r. w Warszawie
w sprawie z powództwa Ż. Z. i K. Z.
przeciwko […] S.A. w W.
o ustalenie i zapłatę,
na skutek skargi kasacyjnej […] S.A. w W.
od wyroku Sądu Apelacyjnego w Szczecinie z 22 lutego 2023 r., I ACa 1577/22,
1. odmawia przyjęcia skargi kasacyjnej do rozpoznania;
UZASADNIENIE
Wyrokiem z […], […], Sąd Okręgowy w S. ustalił nieistnienie pomiędzy stronami stosunku prawnego wynikającego z umowy kredytu na cele mieszkaniowe indeksowanego do franka szwajcarskiego (CHF) zawartej […] przez powodowych konsumentów z poprzednikiem prawnym pozwanego banku i zasądził od pozwanego banku 33 260,37 zł i 40 523,76 CHF z odsetkami od 6 lipca 2020 r., oddalając powództwo w pozostałym zakresie.
Wyrokiem zaskarżonym skargą kasacyjną Sąd Apelacyjny w Szczecinie na skutek apelacji pozwanego banku zmienił wyrok Sądu pierwszej instancji ograniczając odsetki do dnia 3 listopada 2022 r. oraz oddalił apelację banku w pozostałym zakresie.
Sąd odwoławczy podzielił stanowisko Sądu Okręgowego co do ustalenia nieważności umowy kredytu z powodu abuzywności jej klauzul przeliczeniowych i powstania wzajemnych roszczeń o zwrot spełnionych świadczeń. Uznał, że klauzule przeliczeniowe nie zostały zredagowane w sposób jednoznaczny, a były postanowieniami, które określały główne świadczenia stron. Jego zdaniem nie ma możliwości zastąpienia klauzul abuzywnych, a eliminacja zakwestionowanych niedozwolonych postanowień umownych doprowadziłaby do takiej deformacji regulacji umownej, że na podstawie pozostałej jej treści nie dałoby się odtworzyć treści praw i obowiązków stron. Zauważył też, iż w umowie kredytu nie przewidziano jakichkolwiek kryteriów, w oparciu o które bank ustalał kurs CHF. Ocenił również, że obciążenie wyłącznie kredytobiorców ryzykiem aprecjacji waluty uzyskane przez bank wskutek przewagi organizacyjnej i informacyjnej jest sprzeczne z dobrymi obyczajami oraz rażąco narusza interesy konsumentów. Wobec uznania oświadczenia banku o potrąceniu za skuteczne (doręczonego kredytobiorcom […]) Sąd Apelacyjny zmienił orzeczenie w zakresie odsetek; wpłynęło to również na rozstrzygnięcie w przedmiocie kosztów procesu.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty