Postanowienie SN z dnia 8 października 2024 r., sygn. II CSKP 816/24
8 października 2024 r.
Sąd Najwyższy w Izbie Cywilnej w składzie:
SSN Tomasz Szanciło (przewodniczący, sprawozdawca)
SSN Ewa Stefańska
SSN Kamil Zaradkiewicz
po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym 8 października 2024 r. w Warszawie
skargi kasacyjnej B.M. i R.M.,
od postanowienia Sądu Okręgowego w Koninie
z 1 kwietnia 2022 r., I 1Ca 704/21,
w sprawie z wniosku B.M. i R.M.
z udziałem Z.M.
o zasiedzenie,
1. oddala skargę kasacyjną;
3. przyznaje od Skarbu Państwa – Sądu Rejonowego w Kole na rzecz adw. T.J. kwotę 900 zł (dziewięćset złotych), w tym należny podatek VAT, tytułem kosztów nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej wnioskodawcom z urzędu.
Ewa Stefańska Tomasz Szanciło Kamil Zaradkiewicz
(r.n.)
UZASADNIENIE
Postanowieniem z 13 października 2021 r. Sąd Rejonowy w Kole stwierdził, że R. i B. małżonkowie M. nabyli z dniem
1 stycznia 2007 r. na prawach wspólności ustawowej małżeńskiej własność zabudowanej nieruchomości rolnej położonej w miejscowości D., oznaczone numerami ewidencyjnymi działek […], o łącznej powierzchni 3,23 ha, która to nieruchomość nie ma założonej księgi wieczystej ani zbioru dokumentów.
Sąd Rejonowy ustalił następujący stan faktyczny:
W połowie lat 30. ubiegłego wieku J. i B. małżonkowie M. objęli w samoistne posiadanie ww. niezabudowaną nieruchomość, której właściciel jest nieznany. Wcześniej nieruchomość znajdowała się w posiadaniu rodziców J.M., którzy podzielili ją między dwóch synów: J.M. otrzymał część gospodarstwa z siedliskiem, a J.M.1 część niezabudowaną.
W 1939 r. J. i B. M. wybudowali dom i budynek gospodarczy, uprawiali grunty rolne, hodowali zwierzęta. Mieli dwie córki,
tj. uczestniczki postępowania T.M. i Z.M.
W 1972 r. zmarł J.M. Po stracie męża B.M. podzieliła się z córką T. i jej mężem W.M. gospodarstwem po połowie, gdyż nie była w stanie samodzielnie go obrabiać. Postępowanie spadkowe po zmarłym nie zostało przeprowadzone. Z.M. wyprowadziła się z domu rodzinnego w lutym 1976 r. w związku z podjęciem pracy w odległej miejscowości. Od tego czasu do D. przyjeżdżała jedynie w odwiedziny do rodziców, a nieruchomość w posiadanie objęła T.M. i jej mąż W.M.. W 1983 r. rozbudowali oni zabudowę gospodarczą, uprawiali grunty i byli decyzyjni w tym zakresie. Hodowali też zwierzęta. Czuli się właścicielami objętego gospodarstwa, a w rodzinie nie było rozmów na temat jego dalszych losów. Mieli dwoje dzieci, syn R.M. bez przerwy pomagał rodzicom w gospodarstwie. W październiku 1993 r. R.M. wstąpił w związek małżeński z B.M. Nowożeńcy zamieszkali wspólnie z rodzicami R. Aż do swojej śmierci w 2006 r. mieszkała z nimi (z wyjątkiem lat 1989-2000, kiedy opiekowała się wnuczką S. w G.) B.M., która nie ingerowała w decyzje podejmowane przez pozostałych domowników dotyczące nieruchomości. Do 2000 r. prowadzeniem gospodarstwa i zarządzaniem nieruchomością zajmowali się T. i W.M, którzy w 1995 r. i 1999 r. rozbudowali budynki znajdujące się w jego obrębie.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty