06.09.2024 Obrót gospodarczy

Nieważność umowy kredytu indeksowanego z powodu abuzywnych klauzul waloryzacyjnych i braku transparentności wobec konsumenta - Wyrok SN z dnia 6 września 2024 r., sygn. II CSKP 163/23

Klauzule umowne w kredycie indeksowanym do waluty obcej, które umożliwiają bankowi jednostronne i nieprzejrzyste ustalanie kursów wymiany oraz nie zapewniają konsumentowi pełnej informacji o ryzyku walutowym, są abuzywne i prowadzą do nieważności umowy.

Teza od Redakcji

Sąd Najwyższy w Izbie Cywilnej w składzie:

SSN Paweł Grzegorczyk (przewodniczący) 

‎SSN Władysław Pawlak (sprawozdawca) 

‎SSN Agnieszka Piotrowska

po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym 6 września 2024 r. w Warszawie ‎skargi kasacyjnej Banku ‎od wyroku Sądu Apelacyjnego w Warszawie ‎z 20 stycznia 2022 r., I ACa 728/21, ‎w sprawie z powództwa M. K. i K. K. przeciwko Bankowi ‎o zapłatę i ustalenie,

1. oddala skargę kasacyjną;

 

Uzasadnienie

Wyrokiem z 14 lipca 2021 r. Sąd Okręgowy w Warszawie stwierdził nieważność umowy kredytu indeksowanego kursem CHF zawartą pomiędzy powodami M. K. oraz K. K. i pozwanym Bankiem (poprzednio Bank1) i zasądził od pozwanego na rzecz powodów solidarnie kwotę 73 960,02 zł z odsetkami ustawowymi za opóźnienie od 25 listopada 2019 r. do dnia zapłaty oraz kwotę 68 048,97 CHF z odsetkami ustawowymi za opóźnienie od 25 listopada 2019 r. do dnia zapłaty.

Sąd pierwszej instancji ustalił m.in., że 23 września 2009 r. powodowie złożyli w Banku1, na formularzu udostępnionym im przez ten Bank, wniosek o udzielenie kredytu w kwocie 185 000 zł w CHF, w którym oświadczyli, że zostali poinformowani o występującym w przypadku kredytów o zmiennej stopie procentowej ryzyku, wynikającym ze zmiany stopy procentoweji mają świadomość wpływu tych zmian na koszty obsługi kredytu. Ponadto oświadczyli, że w procesie uruchomionym ich wnioskiem o udzielenie kredytu indeksowanego kursem waluty obcej, pracownik Banku przedstawił im ofertę kredytu hipotecznego w PLN, natomiast wybór przez nich kredytu indeksowanego kursem waluty obcej nastąpił z pełną świadomością ryzyka zwiększenia salda zadłużenia i kwoty raty kredytu w wyniku zmian kursu waluty, do którego indeksowany jest kredyt oraz ryzyka zwiększenia obciążenia spłatą kredytu w wyniku zmian spreadu walutowego, tj. różnicy między kursem sprzedaży, a kursem kupna ustalonym przez Bank. Powodowie potwierdzili otrzymanie i zapoznanie się z załącznikiem nr 1 „wykresy” i załącznikiem nr 2 „symulacja wysokości rat”.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty