Interpretacja indywidualna z dnia 8 listopada 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP4-2.4012.513.2024.6.AA
Ponoszone przez Wnioskodawcę wydatki na wyżywienie oraz opiekę weterynaryjną Psów nie spełniają podstawowego warunku wynikającego z art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług. Zatem, Wnioskodawca nie ma prawa do odliczenia podatku naliczonego w związku z ponoszeniem wydatków na wyżywienie oraz opiekę weterynaryjną Psów.
Interpretacja indywidualna - stanowisko nieprawidłowe
Szanowna Pani,
stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest nieprawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
13 sierpnia 2024 r. wpłynął Pani wniosek z 13 sierpnia 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy prawa do odliczenia podatku naliczonego z faktur dokumentujących wyżywienie dla psów oraz opiekę weterynaryjną. Uzupełniła go Pani - w odpowiedzi na wezwanie - pismem z 1 października 2024 r. oraz - w odpowiedzi na wezwanie - pismem z 3 października 2024 r. Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
(...) (dalej: „Wnioskodawczyni”) rozpoczyna 1 września 2024 r. działalność gospodarczą, której przedmiotem głównie będzie doradztwo podatkowe (PKD 69.20.Z). Usługi będą świadczone w szczególności na rzecz byłego pracodawcy, niemniej Wnioskodawczyni zakłada możliwość świadczenia usług doradczych (prawnych i podatkowych) również dla innych podmiotów, w szczególności osób fizycznych i małych firm. Rozpoczęcie działalności gospodarczej podyktowane jest zdobyciem dużego doświadczenia w zakresie doradztwa podatkowego i nabywanie kwalifikacji, które potwierdzają samodzielność w branży doradczej.
Wnioskodawczyni złożyła wniosek o rejestrację jako podatnik VAT czynny (VAT-R).
Wnioskodawczyni planuje również w niewielkim zakresie świadczyć usługi związane z pielęgnacją i groomingiem psów, co związane jest z posiadanym przez nią doświadczeniem w tym zakresie oraz sprzętem niezbędnym do wykonywania tych usług (np. nożyczki groomerskie, odżywki do sierści, cążki do pazurów, stół groomerski). W związku z tym Wnioskodawczyni zadeklarowała w CEIDG, że jej działalność będzie również wykonywana w mniejszym stopniu w zakresie PKD 96.09.Z. Niemniej, na chwilę obecną, Wnioskodawczyni nie jest w stanie określić w jak dużym zakresie będzie wykonywała te usługi oraz ilu klientów uda jej się pozyskać, ponieważ będzie to działalność dodatkowa.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty