Postanowienie SN z dnia 9 października 2024 r., sygn. I CSK 4276/23
9 października 2024 r.
Sąd Najwyższy w Izbie Cywilnej w składzie:
SSN Krzysztof Grzesiowski
na posiedzeniu niejawnym 9 października 2024 r. w Warszawie
w sprawie z powództwa W. G.
przeciwko Bank spółce akcyjnej w W.
i P. K.
o ustalenie i zapłatę,
na skutek skargi kasacyjnej Bank spółki akcyjnej w W.
od wyroku Sądu Apelacyjnego w Szczecinie
z 18 kwietnia 2023 r., I ACa 867/22,
1. odmawia przyjęcia skargi kasacyjnej do rozpoznania,
UZASADNIENIE
1. Wyrokiem z 18 kwietnia 2023. Sąd Apelacyjny w Szczecinie w punkcie pierwszym (I) oddalił apelację pozwanego od wyroku Sądu Okręgowego w Szczecinie z 17 grudnia 2021 r., w którym sąd ten ustalił, że bliżej określona umowa kredytu zawarta pomiędzy powódką W. K. (obecnie W. G.) i P. K. a Bank 1 spółką akcyjną w W. – poprzednikiem prawnym pozwanego Bank spółki akcyjnej w W., jest nieważna i zasądził na rzecz powódki kwotę 27.385,60 zł z bliżej określonymi ustawowymi odsetkami za opóźnienie oraz orzekł w sprawie kosztów procesu; w punkcie drugim (II) orzekł o kosztach postępowania apelacyjnego.
2. Od wyroku Sądu Apelacyjnego skargę kasacyjną wywiodła strona pozwana. Skarżący wniósł o przyjęcie skargi kasacyjnej do rozpoznania, powołując się na przesłanki określone w art. 3989 § 1 pkt 1, 2 i 3 k.p.c. Podał, że w sprawie występuje potrzeba wykładni przepisów art. 3851 § 1 i 2 k.c. i art. 189 k.p.c. Ponadto skarżący stwierdził, że w sprawie występują następujące istotne zagadnienia prawne:
1.czy na etapie oceny możliwości obowiązywania umowy po usunięciu postanowienia abuzywnego, tj. na etapie poprzedzającym etap zastępowania postanowienia abuzywnego przepisem dyspozytywnym, o którym mowa w orzeczeniach C-26/13 Kasler i C-260/18 Dziubak i C-932/19 OTP Jelzálogbank Zrt, dopuszczalne jest ustalenie treści umowy (stosunku prawnego), w zakresie który był regulowany przez abuzywną normę, na podstawie art. 65 § 1 i 2 k.c. lub art. 56 k.c. w zw. z art. 41 ustawy - Prawo wekslowe lub art. 56 k.c. w zw. z art. 358 § 2 k.c., lub też art. 56 k.c. w zw. ze wskazanymi w przypisie kilkudziesięcioma przepisami, z których na zasadzie analogii iuris lub analogii legis wynika, że w polskim prawie obowiązuje generalna norma, zgodnie z którą wartość waluty obcej określa się według kursu średniego NBP?
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty