Postanowienie NSA z dnia 12 września 2024 r., sygn. II GZ 373/24
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Andrzej Skoczylas po rozpoznaniu w dniu 12 września 2024 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Gospodarczej zażalenia M. Spółka w M., R. na postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 21 lutego 2024 r. sygn. akt I SA/Wa 1522/23 w zakresie odmowy dopuszczenia do udziału w postępowaniu w charakterze uczestnika postępowania w sprawie ze skargi B. Sp. z o.o. w W. na decyzję Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 29 maja 2023 r., nr DPP-TPZ.0272.52.2023(2) w przedmiocie wpisu na listę osób i podmiotów wspierających agresję Federacji Rosyjskiej na Ukrainę postanawia: oddalić zażalenie.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie postanowieniem z dnia 21 lutego 2024 r., sygn. akt I SA/Wa 1522/23, odmówił dopuszczenia M. Spółka w M., R. do udziału w postępowaniu w charakterze uczestnika postępowania, w sprawie ze skargi B. Sp. z o.o. w W. na decyzję Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 29 maja 2023 r., w przedmiocie wpisu na listę osób i podmiotów wspierających agresję Federacji Rosyjskiej na Ukrainę.
W uzasadnieniu Sąd I instancji podniósł, że wnioskiem z dnia 27 października 2022 r. M. Spółka z siedzibą w M. zwróciła się o dopuszczenie jej do udziału w przedmiotowym postępowaniu w charakterze uczestnika postępowania wskazując, że jest jedynym wspólnikiem B. Sp. z o.o. w W., dlatego też posiada bezpośredni i wyraźny interes prawny w wyniku tego postępowania. Spółka podkreśliła, że interes wynika z ochrony swojej własności i prawa własności, które gwarantuje art. 64 Konstytucji RP. Wnioskująca wskazała, że w wyniku nałożonych środków na skarżącego, spółka jako jego jedyny wspólnik, została bezprawnie i arbitralnie pozbawiona możliwości pełnego wykonywania uprawnień właścicielskich w stosunku do skarżącego, tj. posiadania, rozporządzania i korzystania z jej mienia. Została pozbawiona możliwości czerpania zysków, które mogłyby być generowane przez działalność handlową skarżącego, gdyby środki sankcyjne nie zostały nałożone. Zdaniem spółki ma ona prawo do udziału w zyskach z dywidendy, co jest podstawowym następstwem jej statusu jako wspólnika (art. 191 § 1 i art. 193 ustawy z dnia 15 września 2000 r. – Kodeks spółek handlowych, tj. Dz. U. z 2024 r., poz. 18; powoływanej dalej jako: k.s.h.). Ponadto, praktyczną konsekwencją decyzji sankcyjnej było objęcie składnika majątku spółki – skarżącego – tymczasowym zarządem przymusowym, którego zadaniem jest dysponowanie środkami finansowymi i zasobami gospodarczymi skarżącego, w tym fabryką [...] w W.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty